Dlaczego kombajny zbożowe zapalają się podczas żniw?
Podczas gdy żniwa na Litwie idą pełną parą, kombajny zaczynają coraz częściej płonąć. Nawet niewielka iskra może w ciągu kilku sekund przerodzić się w duży pożar. Gdy zapali się kombajn zbożowy, często zajmuje on również pola uprawne. Według Departamentu Straży Pożarnej i Ratownictwa, w lipcu tego roku w kraju miały miejsce 24 pożary maszyn rolniczych, w tym 18 pożarów kombajnów. W ubiegłym roku, w tym samym okresie, odnotowano 6 pożarów maszyn rolniczych i 4 pożary kombajnów.
>Dlaczego płoną kombajny zbożowe? Według Gintsa Dirdosa, głównego specjalisty Straży Pożarnej w Mariampolu, najczęstszymi przyczynami takich pożarów są usterki instalacji elektrycznej lub układu paliwowego, usterki techniczne części obrotowych, zapadnięte łożyska itp.
„Nierzadko zdarza się, że pęknięty wysokociśnieniowy wąż lub sprzęgło rozlewa smar na gorące powierzchnie, napędy pasowe, koła pasowe, a po zmieszaniu z pyłem może spowodować pożar błyskawiczny. Pożar może być również spowodowany zapaleniem się słomy lub ścierniska, a nawet zwykłą iskrą w kombajnie zbożowym lub rozdrabniaczu słomy, co może spowodować odłamki kamieni", mówi pan Dirda.
Aby zapobiec przekształceniu drogich maszyn żniwnych w pochodnie ognia, należy zadbać o wstępne środki przeciwpożarowe. "Podczas kampanii prewencyjnych lub rozmów z rolnikami zawsze podkreślałem, że chociaż zgodnie z przepisami każdy kombajn musi mieć co najmniej 2 gaśnice i tkaninę zmniejszającą palność, nie wystarczy to do lokalnego opanowania pożaru w nim lub wokół niego. Jeśli kombajn się zapali, potrzeba 6 gaśnic z 6-9 kg materiału gaśniczego, mówi pan Dirda.
Rolnikom zaleca się również zakup co najmniej jednej gaśnicy na dwutlenek węgla do gaszenia pożarów spowodowanych przez przewody elektryczne. Jak mówi, posiadanie gaśnic nie wystarczy, podobnie jak umiejętność ich prawidłowego użycia i gaszenia. Umiejętności te powinny być nabywane poprzez konserwację gaśnic szkolenie praktyczne, przy użyciu więcej niż jednej gaśnicy tak, aby pracownicy pracujący w sezonie zbiorów nauczyli się gasić takie pożary.Powiedział, że wysokie straty spowodowane takimi pożarami wymuszają zmianę podejścia i skupienie się na bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Według pana Dirdosa, w sezonie żniwnym około 80% rolników, zwłaszcza właściciele większych gospodarstw i firm rolniczych, przynoszą na pola dodatkowe zbiorniki z wodą i są przygotowani do gaszenia pożarów, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Według Dirdosa, kombajny zapalają się z różnych powodów: „Zdarzały się przypadki zapalenia się nowego kombajnu podczas młócenia, gdy znajdował się on pod przewodami wysokiego napięcia. Było bardzo gorąco i dużo kurzu. Wysoka temperatura spowodowała, że przewody elektryczne obniżyły się o około 1 metr i uszkodziły antenę radiową kombajnu. Ze względu na wytworzone pole elektromagnetyczne i warunki sprzyjające wybuchowi i rozprzestrzenianiu się pożaru, urządzenia elektryczne i komputery w kabinie kombajnu eksplodowały i wybuchł pożar w kabinie kombajnu. Tylko dzięki łutowi szczęścia kombajnista zdołał wyskoczyć z kabiny. Chociaż podczas skoku złamał nogę, nie został ranny ani poparzony przez ogień.
Według pana Dirdy, tegoroczne żniwa również mogły być poważnym wypadkiem – kombajn uderzył w słup energetyczny podczas omłotu, który złamał się i spowodował, że przewody elektryczne spadły na cedr, zapalając ściernisko i przednią część kombajnu. Przewody elektryczne były pod napięciem. Na szczęście pożar nie rozprzestrzenił się i nie było żadnych obrażeń.