LB: Ceny żywności wzrosną w tym roku szybciej niż w ubiegłym ze względu na rosnące koszty surowców

Asociatyvi nuotr.

Ceny żywności będą rosły szybciej w tym i przyszłym roku niż w ubiegłym z powodu rosnących kosztów surowców, mówi przedstawiciel Banku Litwy (BoL). Ministerstwo Rolnictwa (MAA) prognozuje, że ceny żywności wzrosną w tym roku o 0,9–2,1 proc.

„Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku ceny surowców żywnościowych wzrosną, a to wpłynie na ceny dla ludności“, Laura Mociūnaitė, starszy ekonomista w Wydziale Makroekonomii i Prognozowania LB, powiedziała w środę sejmowej Komisji Budżetu i Finansów. 

>

Evaldas Pranckevičius, szef działu analiz ekonomicznych FMA, powiedział, że na ogólny wzrost cen wpłynie głównie wzrost cen niektórych produktów mlecznych, takich jak mleko, masło, ser, a także jaja, który może osiągnąć 0,7%.  

Przewodniczący komisji, socjaldemokrata Algirdas Sysas, argumentował wówczas, że statystyczne średnie ceny podane przez władze znacznie różnią się od rzeczywistości, którą kupujący widzą w sklepach.

„Ludzie po prostu nie mogą uwierzyć własnym uszom, gdy słyszą, jak eksperci mówią, że ceny żywności na Litwie nie są szczególnie wysokie. (...) Widzę wszelkiego rodzaju statystyki, ale kiedy idę do sklepu i patrzę na półki, cóż, nie mogę znaleźć tej średniej ceny. Wszystkie ceny są wyższe niż średnia" - powiedział Sysas w oświadczeniu.

Masło może kosztować 9 euro w małym mieście, powiedział, ale "nie znajdziesz takich cen w całym Wilnie".

Według Mociūnaitė, ceny żywności na Litwie w ubiegłym roku były średnio o 0,2% niższe niż rok wcześniej, podczas gdy w Unii Europejskiej (UE) wzrosły o około 2%, a w Estonii i na Łotwie nawet więcej. „Nie będzie znaczącego wzrostu ani spadku cen skupu trzody chlewnej na Litwie i w UE. Powinny one pozostać stabilne", powiedziała.

Według pani Jankauskiene, ceny zbóż w tym roku również powinny pozostać na ubiegłorocznym poziomie, podczas gdy ceny mleka i przetworów mlecznych mogą nadal rosnąć ze względu na spowolnienie produkcji mleka surowego i ograniczoną podaż, a także zwiększoną konsumpcję tych produktów.

L. Według Mociūnaitė, ceny żywności w 2024 r. wzrosły o 50% w porównaniu do 2020 r.  

.

Ceny konsumpcyjne rosną obecnie nieco bardziej niż koszty handlowców w porównaniu do 2020 r., powiedziała: „Jednak ta luka się zmniejsza. (...) Prawdopodobnie będzie się nadal zmniejszać.“  

>

Według Daivy Jureleviciene, pierwszego zastępcy dyrektora generalnego Rządowej Agencji Danych, ceny importowanej żywności spadły o 3% w listopadzie ubiegłego roku w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.  

.

Wideo