Nielegalny handel stanowi poważne zagrożenie dla dobrostanu zwierząt

VMVT nuotr.

Ostatnie badania Komisji Europejskiej wykazały, że nielegalny handel psami i kotami pozostaje poważnym problemem w całej Europie. Pomimo zaostrzonych kontroli, fałszowanie dokumentów, nielegalna hodowla i transport zwierząt z krajów trzecich, takich jak Serbia, Rosja, Białoruś i Ukraina, pozostają poważnym zagrożeniem dla dobrostanu zwierząt i zdrowia publicznego. Ponadto zwierzęta z Rosji i Białorusi są często transportowane zbyt młode, nieszczepione i ze sfałszowanymi świadectwami weterynaryjnymi.

Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (VMVT) przypomina, że od 3 czerwca 2024 r. Litwa wprowadzi zakaz importu zwierząt domowych z Rosji i Białorusi w celach komercyjnych i niekomercyjnych przez litewskie punkty kontroli granicznej. Od 16 września 2024 r. import zwierząt z tych krajów może podlegać jedynie dodatkowym testom zdrowotnym zwierząt domowych, w tym obowiązkowym mianom przeciwciał wścieklizny.

„Oczekiwano, że te restrykcje zmniejszą przepływ zwierząt z krajów trzecich, ale ze względu na wysoki popyt, nielegalni hodowcy często korzystają z sieci społecznościowych lub platform reklamowych, aby sprzedawać zwierzęta z fałszywymi informacjami o ich pochodzeniu i wymaganiach dotyczących opieki. Właściciele, którzy kupują takie zwierzęta, często nie są świadomi ich zachowania i opieki nad nimi, a w niektórych przypadkach, z powodu ich agresywnych instynktów lub trudnych warunków mieszkaniowych, są one następnie oddawane do schronisk. Kupujący, którzy chcą nabyć zwierzę, powinni wybierać tylko renomowanych, zarejestrowanych hodowców, którzy przestrzegają standardów dobrostanu zwierząt i nie dać się zwieść niższym cenom często oferowanym przez dealerów transportujących zwierzęta z krajów trzecich. Zalecamy dokładne sprawdzenie dokumentów dostarczonych przez hodowcę, upewnienie się, że zwierzę posiada mikroczip i jest zaszczepione wymaganymi szczepieniami" - mówi Gintarė Mockevičienė, kierownik działu dobrostanu zwierząt w VMVT.

Władze Unii Europejskiej nasilają kontrole nielegalnego handlu we współpracy z organami ścigania i służbami granicznymi. W 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała rozporządzenie mające na celu zapewnienie dobrostanu i identyfikowalności wszystkich zwierząt hodowanych, sprzedawanych i trzymanych w UE.

VMVT

Wideo