Dla tych, którzy chcą zbudować ganek lub werandę. Zalecenia techniczne
Tradycyjnie ganek (lub weranda) znajduje się z przodu domu, gdzie znajdują się drzwi wejściowe. Minimalna długość ganku powinna być co najmniej 2 razy większa od szerokości drzwi wejściowych. Jeśli drzwi otwierają się do wewnątrz, obszar ganku powinien wystawać co najmniej 1 metr. Kształt ganku i kierunek schodów powinny zależeć od wygody mieszkańców domu. Jeśli ganek i jego stopnie zapewniają widok z okna do wnętrza domu, wówczas lepiej jest mieć okno w salonie lub kuchni niż w sypialni lub łazience.
Sztywne ograniczenia dotyczą zadaszenia nad gankiem lub werandą. W przypadku domu parterowego z wejściem od strony nawisu dachu, wysokość zadaszenia może być niewystarczająca do całkowitego zakrycia ganku i zachowania optymalnego kąta nachylenia dachu.
Ganek i weranda są często instalowane po ukończeniu głównej konstrukcji domu. Dla ganku tworzony jest oddzielny fundament, niezależny od głównego fundamentu domu. Jest to istotne w przypadku problematycznych gleb pod domem: ganek, weranda i sam budynek podlegają różnym obciążeniom. Na styku fundamentu ganku i fundamentu domu warto położyć płyty styropianowe.
Wysokość ganku lub podestu ganku powinna być o kilka centymetrów niższa niż skrzydło drzwi wejściowych, aby lód, śnieg lub burze śnieżne nie uniemożliwiały później otwarcia drzwi wejściowych.
Schody wejściowe
Gdy ganek lub weranda są budowane w tym samym czasie co dom, należy zdecydować o wielkości schodów. Jeśli jest to parter, nie można obejść się bez stopni. Aby wygodnie i bezpiecznie wchodzić po schodach na werandę w każdych warunkach pogodowych, schody powinny mieć minimalny kąt nachylenia 23-37 cm, szerokość stopni powinna być zwiększona (30-40 cm), a wysokość stopni powinna wynosić 12-15 cm. Aby umożliwić swobodny odpływ wody ze schodów, warto pochylić nachylenie poziomej płaszczyzny schodów o 2-3 mm na zewnątrz.
Zaleca się wybór antypoślizgowego, mrozoodpornego materiału na schody. Na przykład granit ceramiczny, betonowe płytki chodnikowe, sztuczny kamień. Warto zainstalować pod nimi elektryczny system grzewczy z kablami. Ułożone kable lepiej położyć na izolacji termicznej ze styropianu i zabetonować.
Metalowe stopnie mogą być wytłaczane. Gładki metal można pomalować farbą z piaskiem kwarcowym, aby uzyskać lekko chropowatą i mniej śliską powierzchnię.
Stopnie drewniane są mniej praktyczne. Lepiej jest zabezpieczyć je daszkiem, aby zapobiec ich zamoczeniu, ale nie lakierować, ponieważ lakierowane drewniane schody stają się bardzo śliskie, gdy dostanie się do nich wilgoć. Miękkość drewna sprawia, że bardzo trudno jest je odlodzić. Jednak antypoślizgowa powłoka z gumowych mat i innych stałych ścieżek dywanowych zapewni bezpieczne chodzenie po schodach.
Daszek na rampę
Daszek może być przymocowany na różne sposoby: do ściany domu, do ściany i na wspornikach lub może mieć własne oddzielne wsporniki. W przypadku zadaszenia przymocowanego do ściany budynku, powierzchnia zadaszenia powinna być ograniczona do 1-1,5 m². Wspornik zadaszenia powinien być w stanie utrzymać ciężar całej konstrukcji i obciążenie śniegiem. Im lżejsze zadaszenie i bardziej strome nachylenie, tym mniejsze będzie obciążenie.
Daszek ganku lub werandy może mieć różne kształty: dwuspadowy, łukowy. Może być połączony ze ścianą domu lub wbudowany w dach domu. Połączenia między zadaszeniem a ścianą powinny być uszczelnione, aby zapobiec przeciekom na elewacji po deszczu lub topnieniu śniegu.
Połączenia między ścianą a dachem powinny być uszczelnione specjalnym arkuszem "fartucha". Może to być elastyczna blacha lub szeroka gumka. Arkusze są mocowane do ściany domu, wolna krawędź jest umieszczana na wierzchu warstwy hydroizolacyjnej dachu werandy, a pokrycie dachowe jest nakładane od góry.
Jeśli ganek lub weranda ma oddzielny fundament, a zadaszenie jest duże, można je podeprzeć ramami. Pomogą one konstrukcji zadaszenia wytrzymać sezonowe ruchy gleby. Wykonując dwie kolumny wsporcze dla zadaszenia, potrzebny jest pewien prześwit na linii połączenia ze ścianą.
