"Dotnuva Baltic wzmocni pozycję rynkową i pomoże gospodarstwom rolnym pracować wydajniej w 2025 r.

Asociatyvi nuotr.

2024 był rokiem pełnym wyzwań dla rolnictwa, ale Dotnuva Baltic zdołała nie tylko utrzymać swoją pozycję, ale także zwiększyć udział w rynku. Ciekawie jest zobaczyć, jak firma, która działa w trzech krajach bałtyckich, ocenia sytuację na rynku rolnym i prognozuje rok 2025.

.

Zwiększone koszty i niższe plony

Rolnicy we wszystkich trzech krajach bałtyckich stoją w obliczu wyższych kosztów i niższej jakości plonów w 2024 roku. Na Litwie ceny nawozów podwoiły się w latach 2020-2024, z 200 EUR/t do 450 EUR/t. Ceny środków ochrony roślin wzrosły o 50%, a ceny paliw i energii elektrycznej również wzrosły. Wzrosły czynsze za dzierżawę gruntów i wynagrodzenia pracowników, a bankowe stopy procentowe zwiększyły zyski. Ceny produktów spadły, a ceny skupu zboża i mleka spadły o około 50%.

Niekorzystne warunki klimatyczne na Łotwie i w Estonii również utrudniły uprawę roślin. Po trudnym 2023 r., kiedy plony były o 20% niższe na Łotwie (3,6 mln ton) i o 30% w Estonii (1,6 mln ton), zbiory w 2024 r. były bardziej obfite, ale miały pokryć długi z poprzedniego roku. Tymczasem Litwa, podobnie jak w gospodarce, wyglądała najlepiej – zbiory były o +5% wyższe niż rok wcześniej (7,2 mln ton).

Zmienił się rynek maszyn i urządzeń

Po doskonałych okresach, w 2024 r. rynek maszyn stanął w obliczu korekt. Popyt na maszyny zmniejszył się z powodu niższych dochodów i zysków gospodarstw rolnych. Czas dostawy wydłużył się z 3 do 12 miesięcy, a ceny maszyn wzrosły o 10-15% rocznie. Bałtycki rynek ciągników skurczył się z 2000 sztuk w 2022 r. do 1200 sztuk w 2024 r., a rynek kombajnów zbożowych z 400 sztuk do 160 sztuk. Popyt na inne maszyny spadł o około 30%.

Wyzwania nie ominęły osób planujących inwestycje w zboże i sprzęt rolniczy. Wiele gospodarstw odłożyło swoje plany na łatwiejsze czasy, a inwestycje planowane na 2023 lub 2024 r. zostały przełożone na lata 2025-2026.

1

W międzyczasie rośnie popyt na wynajem sprzętu na Litwie, Łotwie i w Estonii. W 2024 r. więcej gospodarstw rolnych zdecydowało się na wynajem maszyn rolniczych i usług, ponieważ strategia ta pozwala im obniżyć i tak już wysokie koszty gospodarstwa i korzystać z nowoczesnych maszyn bez dokonywania długoterminowych inwestycji. Rolnicy coraz częściej decydują się na wynajem maszyn lub korzystanie z usług wspomaganych przez operatora, aby pomóc im dostosować się do sezonowości i zmniejszyć zobowiązania finansowe gospodarstwa.

„Dotnuva Baltic“ utrzymała, a nawet zwiększyła udział w rynku

Mimo trudnych warunków Dotnuva Baltic Lithuania ma wiele powodów do dumy. Firmie udało się zwiększyć sprzedaż ciągników do 15% (+5%) udziału w rynku na Litwie i 11,3% (+1%) na Łotwie oraz podwoić swój udział w rynku kombajnów zbożowych do 16%, zajmując pierwsze miejsce w segmencie kombajnów rotacyjnych. Firma utrzymała pozycję lidera na rynku mieszalników pasz, a dzięki samojezdnym opryskiwaczom zdobyła 30% rynku na Litwie. W Estonii, pomimo trudnego rynku, pod koniec roku sprzedano aż 3 kombajny w ciągu jednego miesiąca. Na Łotwie, gdzie konkurencja jest szczególnie agresywna, "Dotnuva Baltic" była w stanie dostarczyć najmocniejsze ciągniki do najsilniejszych gospodarstw.

Na Litwie spółka utrzymała pozycję lidera w projektowaniu i wdrażaniu sprzętu zbożowego oraz uplasowała się w pierwszej trójce w segmencie produktów dla zwierząt gospodarskich i robotów udojowych. Pozycja ta umacnia się również w krajach bałtyckich, gdzie w ubiegłym roku otwarto największy elewator zbożowy w Estonii.

Dangis Valaitis, dyrektor zarządzający firmy, mówi: "Pomimo trudności rynkowych udało nam się nie tylko utrzymać, ale także zwiększyć nasz udział w rynku. To pokazuje, że nasza strategia i praca naszego zespołu jest właściwa.

Klienci potrzebują konkurencyjnych rozwiązań i wysokiej jakości usług

„Pomimo wielu wyzwań, oczekuje się, że w 2025 r. sektor rolny ogólnie się poprawi. Rolnictwo charakteryzuje się cyklicznymi wzorcami, z trudniejszymi latami, po których następują pomyślne wzrosty. Ponadto sektor ten ma kluczowe znaczenie zarówno dla bałtyckiego rynku krajowego, jak i eksportu. Ważne jest promowanie inteligentnego, konkurencyjnego, odpornego i zróżnicowanego rolnictwa, które wzmacnia gospodarkę i przyczynia się do długoterminowego bezpieczeństwa krajów", podkreśla Valaitis.

3

Dangis Valaitis. Zdjęcie dzięki uprzejmości Dotnuva Baltic

Oczekuje się, że gospodarstwa rolne nadal będą w stanie inwestować w wydajne rozwiązania, które obniżą koszty hodowli i zwiększą produktywność. Po kilku latach spadków na rynku oczekuje się, że popyt na maszyny i urządzenia wzrośnie i powróci do poziomów z 2023 roku. Pomoże w tym wsparcie unijne i dotacje mające pomóc rolnikom w zakupie nowoczesnych maszyn. Przewiduje się, że rynek wynajmu maszyn rolniczych będzie nadal rósł w 2025 roku. Oczekuje się również wznowienia inwestycji w sprzęt rolniczy i zbożowy, z potencjalnym wzrostem o ponad +50%.

„Dotnuva Baltic“ ma ambitne plany rozwoju i dalszego umacniania swojej pozycji rynkowej. Naszym celem jest nie tylko utrzymanie, ale także zwiększenie udziału w rynku poprzez wprowadzanie nowych technologii i oferowanie wysokiej jakości usług, które pomagają rolnikom w bardziej efektywnym zarządzaniu gospodarstwami i poprawie jakości ich produktów. Rozwój produktów i usług jest ważnym priorytetem strategicznym dla naszej firmy.

D. Valaitis jest zadowolony, że w ostatnich latach firma mocno wzbogaciła swoje portfolio maszyn rolniczych. W 2024 r. podpisano umowę o współpracy z SUMO (Wielka Brytania), firmą produkującą narzędzia uprawowe i glebogryzarki, które pomagają obniżyć koszty i zwiększyć rentowność gospodarstw. Na początku tego roku ogłoszono przedstawicielstwo VREDO (Holandia), producenta samobieżnych maszyn do transportu płynnej materii organicznej i specjalistycznych siewników.

Wynajem i usługi technologiczne będą nadal rozwijane pod szyldem odrębnej spółki „Dotnuva Rent“. Oferowany jest długoterminowy wynajem nowych maszyn, a także usługi siewu, wapnowania, młócenia, a od tego sezonu także rozlewania gnojowicy z operatorem.

„Spełniamy potrzeby każdego gospodarstwa i jesteśmy elastyczni w naszych rozwiązaniach”, – mówi D. Valaitis.

Wideo