Pogorszyły się nastroje polskich rolników. Dealerzy maszyn podają kilka powodów
Ogólne nastroje rolników w polskim sektorze rolnym uległy pogorszeniu, wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez sąsiednią Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).
Badanie pokazuje, że wartość indeksu nastrojów spadła o 0,11% w porównaniu do kwietnia tego roku, przy czym indeks spadł z -3,28 do -3,39 punktów.
.
„Pogorszenie nastrojów wynikało z pogarszającej się rentowności rolnictwa, wprowadzenia Zielonego Ładu oraz braku dostępności dotacji na inwestycje w innowacyjne rozwiązania i maszyny”, – stwierdził PIGMiUR.
.
„Na przełomie sierpnia i września wartość Indeksu Nastrojów i Nastrojów Gospodarczych spadła poniżej 3 pkt, pomimo tego, że wiosną panował lekki optymizm“, powiedział Hubert Seliwiak‘, ekspert PIGMiUR.
„Przedłużający się proces rozpatrywania wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) 2014-2020 ogranicza sprzedaż firm z branży maszyn rolniczych– wynika z raportu PIGMiUR. Aż dwie trzecie przedsiębiorców (67,4%) wskazało, że warunki stwarzane przez władze nie sprzyjają prowadzeniu biznesu.
Odbija się to echem na krytyce rolników i handlowców pod adresem agencji oceny wniosków, której odpowiednikiem na Litwie jest Krajowa Agencja Płatnicza (NPA). Tak więc, patrząc na sytuację na Litwie i w Polsce, widzimy bardzo podobne nastroje wśród rolników.
Pogorszenie wskaźnika wynika również z czynników zewnętrznych, które wpływają na niego od dłuższego czasu. Należą do nich wojna w Ukrainie, drastyczny wzrost cen nawozów, energii i paliw, niestabilna sytuacja cenowa produktów rolnych na rynku oraz import ze Wschodu.
Pogorszenie wskaźnika wynika również z czynników zewnętrznych, które od dłuższego czasu mają na niego wpływ.
„Wszystko to sprawia, że rolnicy drugi rok z rzędu czekają na lepsze i bezpieczniejsze czasy, wstrzymują się z inwestycjami i ograniczają się do inwestycji niezbędnych“, – mówi PIGMiUR.
Mimo słabszego indeksu, we wrześniu 2024 r. zarejestrowano w Polsce 685 nowych ciągników. To o 80 szt. więcej niż w sierpniu br. i o 253 szt. mniej niż we wrześniu 2023 roku. Od początku roku w kraju zarejestrowano 5 864 nowe ciągniki, czyli o 1 302 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (spadek o -18,2%).
Na rynku nowych naczep, wrzesień był miesiącem z najniższą liczbą rejestracji w tym roku (356 sztuk). Łącznie w pierwszych dziewięciu miesiącach roku zarejestrowano 4 200 nowych naczep, o 852 mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (spadek o 16,9%)..
W tym samym czasie eksperci podkreślają potrzebę bardziej ukierunkowanych narzędzi marketingowych w celu zwiększenia sprzedaży. Konieczne jest poszukiwanie czegoś nowego i innowacyjnego, z odpowiednim przekazem i kanałem.
.