A. Klimonis: "Liczba hodowli bydła mlecznego na Litwie rośnie, ale partnerstwo jest ważne"
Liczba gospodarstw hodujących bydło mięsne na Litwie rośnie w ostatnich latach, ponieważ niektóre gospodarstwa mleczne przestawiły się na hodowlę bydła. Almantas Klimonis, dyrektor działu zakupów żywca w BIOVELA-UTENOS MĖSA, podkreśla, że ta zmiana otwiera wiele nowych możliwości zarówno dla rolników, jak i przetwórców, ale współpraca jest niezbędna do zapewnienia najwyższej jakości mięsa.
W miarę modernizacji gospodarstw rolnych, poszukują one wiarygodnych partnerów
Ubiegłotygodniowa wystawa zwierząt gospodarskich „Livestock 2024“, która odbywała się przez trzy dni na terenie kampusu Akademija, zgromadziła społeczność sektora, a przestrzeń głównego sponsora wydarzenia, &bdash; BIOVELA-UTENOS MESA –, była jednym z centrów atrakcji wystawy.
Według Almantasa Klimonisa, dyrektora Działu Zakupów Żywca firmy, gospodarstwa hodowlane na Litwie szybko się modernizują, a rolnicy zdobywają coraz większą wiedzę, są zainteresowani innowacjami i doceniają współpracę z przetwórcami mięsa opartą na profesjonalizmie i uczciwości.
„Staramy się być blisko rolników i zawsze jesteśmy gotowi do dyskusji, słuchania i wspólnego znajdowania najlepszych rozwiązań. Przejrzystość, profesjonalizm, zaufanie i budowanie długoterminowego partnerstwa – to podstawowe wartości, które konsekwentnie podtrzymujemy. Dlatego ta wystawa dała nam możliwość nie tylko podzielenia się naszym doświadczeniem, ale także wzmocnienia naszego zaangażowania na rzecz naszych partnerów – rolników. Jesteśmy największym nabywcą bydła w krajach bałtyckich, a dzięki ścisłej współpracy z rolnikami możemy z powodzeniem rozwijać cały sektor hodowlany" - mówi Klimonis.
Farmy mleczne zainteresowane hodowlą bydła
Według dyrektora ds. zakupów żywca w firmie, coraz więcej gospodarstw mlecznych przestawia się na bydło mięsne, co nie tylko oferuje nowe możliwości, ale także stawia różne wyzwania.
„Podczas gdy liczba gospodarstw hodujących bydło mięsne na Litwie rośnie, wielu hodowców stoi przed pytaniami o to, jak zapewnić, że ich zwierzęta produkują mięso najlepszej jakości. Jakość mięsa zależy nie tylko od rasy, wieku, pokroju, budowy, zawartości tłuszczu, ale także od warunków, w jakich bydło jest karmione i trzymane. Mamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie i zapraszamy rolników do konsultacji z nami, abyśmy mogli pomóc im w podjęciu właściwych decyzji przy zakupie odpowiedniego bydła lub dodaniu go do istniejących stad. Naszym celem jest nie tylko zakup bydła, ale także produkcja najwyższej jakości bydła, które może dorównać i spełnić najwyższe europejskie standardy", podkreśla A. Klimonis.
Kładzie większy nacisk na zrównoważony rozwój i dobrostan zwierząt
Na wystawie omówiono również najnowsze trendy w branży i skupiono się na kwestiach zrównoważonego rozwoju i dobrostanu zwierząt. Klimonis zauważa, że hodowcy bydła coraz częściej zajmują się tymi tematami.
„Sektor hodowlany jest przekształcany przez rosnące standardy dobrostanu zwierząt, które wprowadzają nowe praktyki do operacji rolniczych. W rezultacie zmieniają się również nasze obowiązki: koncentrujemy się bardziej na hodowli zwierząt, ich karmieniu i bezpiecznym transporcie po zakupie. Naszym celem jest ograniczenie stresu zwierzęcia na wszystkich etapach do minimum. Praktyki te nie tylko zapewniają etyczne traktowanie zwierząt, ale także poprawiają jakość mięsa" - mówi ekspert.
Według dyrektora ds. zakupów żywca w firmie, nowe standardy zrównoważonego rozwoju zmieniają również codzienną rutynę hodowców i przetwórców mięsa na całym świecie, mając na celu zmniejszenie wpływu na środowisko poprzez utrzymanie wysokich standardów produkcji. Obserwujemy trend w kierunku bardziej zrównoważonych metod hodowli. Na przykład, rolnicy przyspieszają dojrzewanie bydła poprzez regularną, zbilansowaną dietę. Pomaga to nie tylko osiągnąć szybsze, ale także lepsze wyniki jakościowe" - zauważa Klimonis.