Rośnie liczba przypadków uchylania się od płacenia podatków przez obcokrajowców na Litwie

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Kraj odnotował wzrost liczby obcokrajowców pracujących jako samozatrudnieni przestępcy podatkowi. Według Państwowej Inspekcji Podatkowej (STI), najczęstszymi zawodami osób uciekających od odpowiedzialności finansowej są taksówkarze i kurierzy, donosi portal informacyjny LRT.lt.

.

„Nie jest możliwe zastosowanie wobec tych podatników środków odpowiedzialności administracyjnej nałożonych na litewskich podatników, którzy nie spełniają obowiązku deklarowania lub płacenia podatku od dochodów osobistych dochodowego (GPM) ze względu na różnicę w egzekwowaniu wymogów dotyczących deklarowania lub płacenia podatku,“,– Inspektorat napisał w liście do posła do Sejmu Laurynasa Šedvydžiusa.

Według danych Inspektoratu VAT, w 2023 r. na Litwie będzie 15,8 tys. cudzoziemców prowadzących indywidualną działalność. Spośród nich 12,4 tys. złożyło zeznania podatkowe, ale 2,2 tys. nie wypełniło swoich zobowiązań podatkowych. Jak donosi LRT.lt, kolejne 3,3 tys. cudzoziemców nie złożyło deklaracji podatku od wartości dodanej (VAT), mimo że byli do tego zobowiązani.

Dane organów VAT za poprzednie lata pokazują, że liczba cudzoziemców na Litwie, zarówno tych prowadzących indywidualną działalność, jak i tych, którzy nie płacą podatku dochodowego, rośnie. Ponadto zaobserwowano, że osoby zajmujące się lądowym transportem pasażerskim, działalnością pocztową i kurierską, taksówkarską i specjalistyczną działalnością budowlaną najczęściej uchylają się od płacenia podatku VAT.

Na dzień 1 stycznia 2024 r. łącznie 131,5 tys. obywateli państw trzecich było zatrudnionych na Litwie na podstawie umowy o pracę. Ponad połowa z nich - 73 000 - pracuje w sektorze transportu i magazynowania. Kolejne miejsca zajmują budownictwo (22 000) i produkcja (prawie 13 000).

Wideo