ET proponuje zmianę statusu wilka w Konwencji Berneńskiej

Žemės ūkio rūmų nuotr.

W dniu 26 września 2024 r. Rada Europy przyjęła decyzję w sprawie zaproponowania zmiany statusu ochrony wilka ze "ściśle chronionego" na "chroniony".

Proponowana zmiana zapewni większą elastyczność w celu sprostania wyzwaniom społeczno-gospodarczym związanym z ciągłym rozszerzaniem się zasięgu występowania wilka w Europie, przy jednoczesnym utrzymaniu korzystnego stanu ochrony populacji wilka w całej UE.

>

Wilk jest obecnie wymieniony jako gatunek ściśle chroniony (załącznik II do Konwencji Berneńskiej), a strony Konwencji są zobowiązane do podjęcia środków w celu jego ochrony. Populacja wilków niemal podwoiła się w ostatnich dziesięcioleciach (z 11 193 (2012 r.) do 20 300 (2023 r.)), co stworzyło wyzwania społeczne i gospodarcze, w szczególności w zakresie szkód wyrządzanych zwierzętom gospodarskim. Według najnowszych danych wilki zabijają co najmniej 65 500 zwierząt domowych w UE każdego roku.

Proponowana zmiana spowodowałaby przeniesienie wilka na listę gatunków chronionych (załącznik III Konwencji Berneńskiej), a ochrona tego gatunku powinna być zapewniona poprzez skuteczne metody zarządzania i ochrony, które są zgodne z wymogami naukowymi i ekologicznymi.

Komisja Europejska przedłoży wniosek do Sekretariatu Konwencji Berneńskiej. Wszelkie poprawki do Konwencji powinny zostać przyjęte większością dwóch trzecich głosów państw sygnatariuszy. Poprawki do załączników wejdą w życie trzy miesiące po ich przyjęciu.

Zmiana załączników do Konwencji Berneńskiej pozwoli UE na aktualizację odpowiednich załączników do Dyrektywy Siedliskowej w celu dostosowania poziomu ochrony wilków w jej własnych ramach prawnych.

Konwencja Berneńska, przyjęta w 1979 r. i weszła w życie w 1982 r., jest międzynarodowym traktatem o ochronie gatunków dzikich roślin i zwierząt oraz ich siedlisk przyrodniczych. Ustanawia ona zobowiązania prawne dotyczące ochrony 500 gatunków dzikich roślin i ponad 1000 gatunków dzikich zwierząt. Decyzje w sprawie Konwencji podejmuje Stały Komitet, który spotyka się co roku w Strasburgu. UE i jej państwa członkowskie są stronami konwencji.

 

>
Žemės ūkio rūmai

Wideo