Rynki finansowe oceniają długoterminowy rating Litwy jako pozytywny

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Międzynarodowa agencja ratingowa „DBRS Morningstar“ potwierdziła przyznany wcześniej Litwie długoterminowy rating „A (wysoki)“ długu z perspektywą stabilną.

Według ekspertów DBRS Morningstar, stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę, że ostrożna polityka fiskalna Litwy i niski poziom długu publicznego łagodzą ryzyko wynikające z trudnego środowiska geopolitycznego. Oprócz powyższego, do decyzji agencji przyczyniło się również członkostwo Litwy w strefie euro i jej prężny sektor eksportowy. Oczekuje się, że ożywienie gospodarcze Litwy w tym roku przyspieszy jeszcze bardziej w przyszłym roku, a niższy poziom zadłużenia w porównaniu z innymi krajami strefy euro zapewni jej przestrzeń do reagowania na potencjalne wyzwania w razie potrzeby.

„Jesteśmy zadowoleni ze stabilnej trajektorii ratingów kredytowych– utrzymanie wysokiego ratingu kredytowego i potwierdzenie stabilnej perspektywy w trudnym środowisku geopolitycznym pokazuje, że prowadzimy odpowiedzialną politykę fiskalną pomimo wyzwań i że podążamy zrównoważoną długoterminową ścieżką zarządzania finansami publicznymi“, – mówi wiceminister finansów, Darius Sadeckas.

„DBRS Morningstar“ po raz ostatni zmienił długoterminowy rating zadłużenia Litwy w listopadzie 2021 r. – podniósł go z „A“ do „A (wysoki)“ ze stabilną perspektywą ratingu. 

18 października. 18 października inna międzynarodowa agencja, „Moody’s Investment Service“, zakończyła okresowy przegląd ratingu kredytowego Litwy. Analitycy tej agencji uważają, że sytuacja Litwy jest stabilna, więc podjęto decyzję o niezmienianiu obecnego „A2“ długoterminowego ratingu kredytowego kraju (perspektywa stabilna) i opublikowaniu w przyszłym tygodniu raportu na temat Litwy oceniającego perspektywy gospodarcze kraju.

W raporcie z zakończenia przeglądu eksperci Moody's podkreślili silne finanse publiczne Litwy i solidną politykę fiskalną. Agencja oczekuje, że silny rynek pracy i inwestycje sektora publicznego będą miały pozytywny wpływ na popyt krajowy, podczas gdy popyt zewnętrzny będzie stopniowo rósł. Analitycy uważają, że wskaźniki gospodarcze Litwy mogą poprawiać się szybciej niż się obecnie oczekuje, co może doprowadzić do bardziej korzystnej ewolucji finansów publicznych niż oczekiwano.

„Moody’s“ po raz ostatni podniosła ratingi kredytowe Litwy w lutym 2021 r., kiedy to długoterminowy rating kredytowy A3 (perspektywa pozytywna), który został przyznany w 2015 r., został podniesiony do A2 (perspektywa stabilna). 

>

W maju tego roku ten sam wysoki rating kredytowy „A“ (perspektywa stabilna) został potwierdzony dla Litwy przez „Fitch Ratings“ (rating jest wymagalny w styczniu 2020 r.). W maju rating Litwy został również zweryfikowany przez inną agencję ratingową, S&P Global Ratings, z ratingiem "A" (perspektywa stabilna) i krótkoterminowym ratingiem kredytowym "A-1".

Wideo