Odtwarzanie wieloletnich użytków zielonych na finiszu: KE zatwierdza wniosek Litwy

Asociatyvi nuotr.

Komisja Europejska (KE) przedłożyła Radzie Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu (PE) poprawki do rozporządzenia delegowanego w sprawie przepisów dotyczących utrzymywania trwałych użytków zielonych. Proponuje ona, aby obszary trwałych użytków zielonych, które nie są obecnie zadeklarowane, ale znajdują się w systemie deklaracji (trwałe użytki zielone), były liczone. Tym samym, wraz z przyjęciem poprawek, które są szczególnie interesujące dla litewskich rolników, rolnicy deklarujący uprawy nie musieliby przywracać trwałych użytków zielonych w bieżącym roku.

„KE poważnie przyjrzała się problemowi przywracania trwałych użytków zielonych, który jest obecnie najbardziej palącą kwestią dla naszych rolników, i wysłuchała racjonalnej propozycji Litwy, która mogłaby zmniejszyć różnicę między rocznym wskaźnikiem powierzchni trwałych użytków zielonych a obszarem referencyjnym, i uwzględniła ją w poprawce do aktu delegowanego, który został przedłożony Radzie do rozpatrzenia. Oznacza to, że litewscy rolnicy nie będą musieli odtwarzać użytków zielonych przez lata. Oczywiście konieczne jest znalezienie zrównoważonego długoterminowego rozwiązania dla wieloletnich użytków zielonych, abyśmy nie musieli stawić czoła tej samej sytuacji za kilka lat" - powiedział Kęstutis Navickas, minister rolnictwa.

W grudniu ubiegłego roku, na podstawie wyników deklaracji upraw z 2023 r. i działań obowiązkowych, w których wskaźnik trwałych użytków zielonych spadł o ponad 5% w porównaniu ze wskaźnikiem referencyjnym z 2018 r., do rolników wysłano decyzje o przywróceniu zaoranych trwałych użytków zielonych. Po aktywnych negocjacjach między Ministerstwem a KE decyzje te zostały zawieszone w oczekiwaniu na ocenę KE, która może doprowadzić do zmniejszenia rocznej różnicy wskaźnika trwałych użytków zielonych w stosunku do wskaźnika referencyjnego.

Minister rolnictwa K. Navickas kilkakrotnie omawiał możliwe rozwiązania najważniejszej dla Litwy kwestii wieloletnich użytków zielonych z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, a także rozmawiał z Norbertem Linsem, szefem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE.

W lutym KE przedstawiła Radzie Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE pakiet mający na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników, w którym powtórzono wniosek Litwy o dokonanie przeglądu wymogów dotyczących kompensacji trwałych użytków zielonych.

Oczekuje się, że poprawki Komisji do rozporządzenia delegowanego przedłożonego przez Komisję Radzie UE i Parlamentowi w sprawie przepisów dotyczących utrzymania trwałych łąk wejdą w życie z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r., co oznacza, że rolnicy nie będą musieli odtwarzać trwałych łąk w 2024 r.

.

„Chciałbym podkreślić, że główne rozporządzenie w sprawie planów strategicznych pozostaje niezmienione, próg 5% zmiany pozostaje na miejscu, więc norma GAAB1 powinna być przestrzegana przez wszystkich rolników posiadających zadeklarowane obszary trwałych użytków zielonych. Muszą one być chronione i zaorane, jeśli nie chcemy w przyszłości ponownie stanąć przed problemem utrzymania trwałych użytków zielonych" - podkreślił minister Navickas.

Wideo