Po żniwach ciągniki można ponownie zaparkować w Wilnie

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Saul Skvernelis, lider opozycyjnego Związku Demokratycznego "W imię Litwy", twierdzi, że rolnicy mogą postrzegać akcyzę na paliwo zawartą w Funduszu Obronnym przyjętym przez Sejm jako złamanie obietnic rządu i mogą zdecydować się na kontynuowanie protestów, które miały miejsce na początku tego roku.

„Jeśli oni (rząd – ELTA) zaczną łamać je (obietnice – ELTA) ponownie, rolnicy na pewno przyjdą, nie mam wątpliwości. Po prostu dokończą swoją pracę. Teraz czekamy na żniwa i jest możliwe, że oni przyjdą", powiedział Skvernelis radiu Žinių w piątek.

„Rolnicy, jeśli chodzi o ich interesy, jeśli porozumieli się tylko z rządem, to te umowy powinny być przestrzegane. Jeśli zostaną oszukani, myślę, że rolnicy nie będą milczeć", podkreślił polityk.

Poseł powtórzył swoją ocenę, że podwyżka akcyzy zawarta w funduszu podatku obronnego „uderzy w gospodarkę Litwy z drugiej strony“ – sprawi, że towary i usługi będą droższe dla ludności i będą stymulować inflację.

ELTA przypomina, że Sejm przyjął projekt przygotowany przez rząd, który proponuje ustanowienie Funduszu Obrony Państwa, określenie jego celu, źródeł finansowania, wykorzystania środków, a także zarządzania Funduszem i jego rozwiązania.

Minister finansów Gintarė Skaistė podkreśliła, że projekt jest potrzebny, aby zagwarantować przeznaczenie co najmniej 3% produktu krajowego brutto (PKB) na obronę narodową.

Parlament zatwierdził wzrost stawki podatku od osób prawnych o 1%, a także akcyzy na alkohol i tytoń oraz wzrost opłat bezpieczeństwa i CO2 na wszystkie paliwa.

25 mln euro rocznie przeznacza się na fundusz z wpływów budżetu państwa z podatku dochodowego od osób fizycznych, po zmniejszeniu o tę samą kwotę stałej części podatku dochodowego od osób fizycznych dla budżetów gminnych, jak obliczono w projekcie ustawy o zatwierdzeniu budżetu Litwy na lata 2025-2027.

Udział funduszu będzie wynosił 4,1 procent dochodów budżetu państwa z podatku akcyzowego w 2025 r., 7,1 procent w 2026 r. i 7,4 procent w 2027 r. i później.

Wcześniej Parlament zgodził się na przedłużenie podatku solidarnościowego dla banków o kolejny rok, z przewidywanym dochodem w wysokości 60 mln euro w 2025 r.

Przedłużenie podatku solidarnościowego dla banków o kolejny rok.

W sumie, decyzje w sprawie Funduszu Obronnego zapewnią dodatkowe finansowanie w wysokości prawie 259 mln euro w 2025 r., ponad 425 mln euro w 2026 r. i prawie 444 mln euro w 2027 r.

Wideo