Dlaczego populacja Jonqual spada?
Według najnowszych badań naukowych przeprowadzonych na całym świecie, wiele gatunków jonvabal jest na skraju wyginięcia z powodu sztucznego oświetlenia w nocy, pestycydów i utraty siedlisk. Urbanizacja, intensyfikacja rolnictwa i zmiany klimatyczne przyczyniają się do spadku populacji jonquil.
Niektóre gatunki żonkili mogą wyginąć w wyniku wylesiania, stosowania chemicznych środków owadobójczych przez ludzi i sztucznego oświetlenia ulicznego. Około 2000 gatunków jonvabal, które żyją i świecą głównie na brzegach jezior, na bagnach, łąkach i w lasach, nie jest zagrożonych wyginięciem w najbliższej przyszłości, ponieważ obszary te nie są silnie dotknięte działalnością człowieka. Jednak kilka specyficznych gatunków żyjących w ogrodach i parkach miejskich jest zagrożonych wyginięciem.
Jonobaby wydzielają zielonkawe światło w ciemności z powodu reakcji chemicznej zwanej bioluminescencją, która zachodzi w specjalnych komórkach w ich brzuchu. Tlen łączy się z substancjami chemicznymi (lucyferyną i lucyferazą), generując światło praktycznie bez ciepła. Wieloryby Jonah wykorzystują swoje światło do mrugania, aby znaleźć partnera. Samce mrugają co 5 sekund, a samice co 2 sekundy.
Sztuczne oświetlenie w nocy jest szkodliwe dla żonkili
Jonquile są pożytecznymi owadami w ogrodzie, ponieważ ich larwy zjadają inne miękkie szkodniki ogrodowe, takie jak ślimaki, ślimaki i gąsienice. Jednak obfitość sztucznych nocnych źródeł światła w ogrodach dezorientuje jonvabery, przez co większość z nich po prostu nie znajduje partnerów, a zatem nie jest w stanie kopulować i rozmnażać się. Na podwórkach pojawia się coraz więcej lampek nocnych i latarni, które pięknie świecą w nocy, a latarnie oświetlają ulice społeczności ogrodowych, ale wszystko to jest ze szkodą dla jonvabala. A jeśli sad, w którym żyją żonkile, zostanie wycięty, żonkile znikną wraz ze ślimakami i gąsienicami.
Niektóre gatunki żonkili nie potrafią latać, więc jeśli ich szlak migracyjny zostanie zakłócony przez nową autostradę lub zabudowę podmiejską, gatunek zaczyna stopniowo zanikać.
Pestycydy i środki owadobójcze
Poważnym problemem jest stosowanie pestycydów przez rolników w celu zwalczania szkodników ogrodowych – te chemikalia zabijają również całe populacje pożytecznych jonvabales. Naukowcy są zmuszeni przyznać, że wkrótce wiele gatunków będzie musiało zostać dodanych do Czerwonej Księgi.
Pestycydy są szczególnie szkodliwe dla larw żonkili, które przeżywają przez długi czas pod ziemią, gdzie trafia większość chemikaliów. A jednak żonkile nie szkodzą ogrodom i warzywom, a raczej pomagają zwalczać ślimaki i inne szkodniki.
Jonvabales są przyzwyczajone do życia w klimacie umiarkowanym: wilgotne i ciepłe lata zapewniają idealne środowisko do rozmnażania, podczas gdy mroźne zimy sprzyjają przetrwaniu jaj, larw i poczwarek.
W miarę wzrostu temperatur na całym świecie, warunki stają się mniej przewidywalne i często mniej korzystne dla wielu jonvabeli. Zmiany opadów, kolejny ważny czynnik w życiu jonquils, skutkują albo nadmiernie suchymi warunkami, które zmniejszają przeżywalność larw, albo nadmiernie mokrymi warunkami, które mogą zalać tereny lęgowe jonquils i zakłócić ich cykle życiowe.
Jak chronić żonkile w ogrodzie
Zmniejszenie populacji płazów to coś więcej niż tylko utrata pięknego naturalnego widoku - to sygnał większych problemów środowiskowych i ekologicznych, które mogą mieć niszczycielskie konsekwencje dla innych gatunków i ekosystemów.
Co mogą zrobić ogrodnicy i rolnicy na własnych obszarach i działkach, aby wspierać jonquils i różnorodność biologiczną? Unikaj stosowania pestycydów i środków owadobójczych oraz nie nadużywaj nocnego oświetlenia.
Aby zachęcić do udanych godów, które opierają się na bioluminescencyjnych sygnałach świetlnych emitowanych przez żonkile, musimy ograniczyć nocne oświetlenie w ich siedliskach i wokół nich. Prowadzone obecnie badania mają na celu opracowanie konkretnych zaleceń dotyczących oświetlenia, w tym dostosowania koloru (długości fali) i intensywności światła, które zapewnią zarówno bezpieczeństwo publiczne na zewnątrz, jak i reprodukcję żonkili. Ograniczenie sztucznego światła w nocy (pod względem ilości, natężenia i czasu trwania) powinno być korzystne dla wielu pożytecznych owadów nocnych.