Agencja meteorologiczna ONZ: rosnące temperatury powinny stać się "czerwonym alarmem

Asociatyvi nuotr.

Rosnące temperatury powinny stać się globalnym "czerwonym alarmem", powiedział w środę szef agencji ONZ ds. meteorologii i klimatu, po tym jak globalne odczyty ciepła ponownie pobiły rekordy w sierpniu.

Świat odnotował rekordowe średnie temperatury w sierpniu drugi rok z rzędu, według wstępnych danych z unijnej służby monitorowania klimatu, opublikowanych przez AFP.

Australia, Japonia, część Chin i Norwegia odnotowały najgorętszy sierpień w historii, według agencji meteorologicznych.
„To oczywiste, że temperatury rosną... bardziej niż byśmy chcieli" - powiedziała Celeste Saulo, szefowa Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). A to dlatego, że nie podejmuje się wystarczających działań.

Chociaż dokładna średnia globalna temperatura w sierpniu 2024 r. nie jest jeszcze znana, unijna służba ds. zmian klimatu Copernicus (C3S) oszacowała, że będzie ona wyższa niż rekordowe 16,82 stopni Celsjusza zmierzone w sierpniu ubiegłego roku. "Granice są cały czas przekraczane", powiedziała pani Saulo, przemawiając na regionalnym forum klimatycznym lokalnych służb meteorologicznych w Singapurze. Pani Saulo wezwała również do lepszego monitorowania i wsparcia służb meteorologicznych, dodając, że "potrzebujemy więcej zasobów".

Według C3S, rekordowy sierpień kontynuuje niemal nieprzerwaną passę 15 miesięcy, w których każdy miesiąc roku pobił swój własny rekord temperatury.
 

>

Wideo