Reklamowanie weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych na receptę jest zabronione
Leki weterynaryjne do leczenia zwierząt mogą być przepisywane i zalecane wyłącznie przez dostawców usług weterynaryjnych lub przez ich pracowników weterynarzy na receptę weterynaryjną, ale reklamowanie tych produktów na portalach reklamowych lub w mediach społecznościowych jest surowo zabronione i może prowadzić do grzywien.
Państwowa Służba ds. Żywności i Weterynarii (VMVT) zauważa, że nadal dochodzi do naruszeń, a na przykład posty w mediach społecznościowych przedstawiające weterynaryjne leki na receptę, z których niektóre podlegają nawet dodatkowym rabatom. VMVT podkreśla, że osoby hodujące zwierzęta powinny kupować leki weterynaryjne dla swoich pupili i innych zwierząt z najwyższą odpowiedzialnością i tylko wtedy, gdy zostały przepisane przez lekarza weterynarii.
Upowszechnianie informacji o weterynaryjnych produktach leczniczych jest regulowane przez ustawę o lekach weterynaryjnych i inne akty prawne. Reklama weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych na receptę jest zabroniona. Reklama tych weterynaryjnych produktów leczniczych może być prowadzona wyłącznie w specjalistycznych publikacjach przeznaczonych dla lekarzy weterynarii i weterynaryjnych firm farmaceutycznych.
Ponadto, weterynaryjne firmy farmaceutyczne mogą publikować informacje o weterynaryjnych produktach leczniczych wydawanych na receptę, ale wyłącznie na swoich stronach internetowych i z podaniem nazwy, ilości, ceny i ulotki dołączonej do opakowania lub opisu weterynaryjnego produktu leczniczego lub wyciągów z tych dokumentów, weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych na receptę dostępnych w sprzedaży.
Nieprzestrzeganie zakazu reklamy lub innej prezentacji weterynaryjnych produktów leczniczych może skutkować sankcjami przewidzianymi w Kodeksie wykroczeń administracyjnych Republiki Litewskiej. Naruszenie obowiązku reklamowania weterynaryjnych produktów leczniczych wydawanych na receptę podlega karze grzywny w wysokości od 1 200 EUR do 2 300 EUR.
Specjaliści weterynarii są przekonani, że zdrowie każdego zwierzęcia jest bardzo indywidualne, a opieka nad zwierzęciem w przypadku choroby, choroby lub nagłego wypadku jest pracą wymagającą dużej staranności i odpowiedzialności, dlatego ryzykowne, a nawet niebezpieczne jest podejmowanie ryzyka stosowania leków zalecanych przez kogoś lub w inny sposób reklamowanych, ponieważ każdy lek weterynaryjny ma swoje własne wskazania, wchłanianie i wpływ na organizm. Jeśli zwierzę zachoruje lub zachoruje, należy jak najszybciej zabrać je do kliniki weterynaryjnej, gdzie weterynarz udzieli porady, jak postępować w indywidualnym przypadku, i pod żadnym pozorem nie należy próbować leczyć zwierzęcia samodzielnie.
Leki weterynaryjne wydawane na receptę powinny być podawane wyłącznie po dokładnym zbadaniu zwierzęcia, przeprowadzeniu niezbędnych testów i zapoznaniu się z historią medyczną zwierzęcia i powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z warunkami określonymi w ulotce i opisie leku weterynaryjnego.