"Dni Agrometer: poważni ludzie, poważne maszyny (WIDEO)
Takie dni w terenie nie są zbyt powszechne w tym kraju, gdzie ciekawscy spotykają się nie dla kampanii public relations, ale aby zobaczyć, jak działają unikalne maszyny rolnicze. Należą do nich urządzenia do transportu gnojowicy duńskiej firmy „Agrometer a/s“, które są szczególnie interesujące dla gospodarstw, które nie tylko chcą pracować w sposób zrównoważony, ale także oszczędzać pieniądze.
Dużo więcej pieniędzy i dużo mniej pracy
Oksana Puronaitė, kierownik firmy rolniczej Berčiūnai, zapytana o znaczenie inwestycji podczas dnia pola w Panevėžys, powiedziała, że jest to po prostu kwestia przetrwania.
„W szerszym sensie ważne jest, aby inwestować w bardziej wydajne maszyny, ponieważ teraz jesteśmy po prostu mniej zmęczeni. Mniej męczymy naszych ludzi, którzy są naprawdę oddani rolnictwu i prawdopodobnie nie będziemy w stanie znaleźć nowych“, – ludzką stronę inwestycji ujawniła O. Puronaitė, która podkreśliła, że musimy ułatwić naszą codzienną rutynę, abyśmy „byli mniej zmęczeni i zrobili więcej“.
.
Berčiūnai ŽŪB zainwestowało w ostatnich latach w karuzelę udojową, która obsługuje ponad 600 krów dojnych. W gospodarstwie zainstalowano również separator-pasteryzator austriackiego koncernu BAUER, który poprawił dobrostan i zdrowie zwierząt.
„Zarządzamy sytuacją za pomocą komórek somatycznych. Doprowadziło to do wyraźnej poprawy. Ze średniej geometrycznej wynoszącej około trzystu, udało nam się zmniejszyć ją do 150 i poniżej,– powiedział O. Puronaitė.
.
Na pytanie, czy oznacza to więcej pieniędzy dla gospodarstwa, O. Puronaitė podsumowała: "Oznacza to dużo więcej pieniędzy i dużo mniej pracy."
.
Jeśli chodzi o zarządzanie obornikiem i gnojowicą, gospodarstwo nie popełniło błędu, kupując irygator do gnojowicy "Agrometer". Mamy samojezdny „Agrometer a/s“ irygator do gnojowicy, którego używamy od dwóch lat. Nie wyobrażam sobie, jak moglibyśmy wykonywać naszą pracę bez tego systemu. Jest niezwykle wydajny. I, powiedzmy sobie szczerze, nie wymaga dużych zasobów ludzkich. Jest jedna osoba, która pomaga rozwijać i zwijać węże, oraz jeden operator, który może nawodnić blisko 3 000 metrów sześciennych pofermentu dziennie" - powiedziała O. Puronaitė.
Od lagun do pól, gospodarstwo może ułożyć około 6 kilometrów węży do transportu frakcji płynnej.
Dwa wyjątkowe dni
Unikalna technologia „Agrometer a/s“ nie jest jedyną rzeczą, która umożliwia podawanie gnojowicy na pola za pomocą węży.
W październiku UAB „interAG“, jedyny oficjalny przedstawiciel „Agrometer a/s“ na Litwie, zorganizował dwa dni terenowe, aby zademonstrować unikalną duńską technologię zarządzania gnojowicą. Jest ona przeznaczona dla średnich i dużych gospodarstw rolnych, w których konieczne jest zastosowanie 60 000-80 000 metrów sześciennych płynnej frakcji na pola rocznie.
„Kontynuujemy naszą serię „Agrometer“ i „interAG“ dni terenowych, podczas których pokazujemy to, czego wielu rolników mogło nie widzieć. Podczas pierwszego dnia pokazaliśmy samojezdne aplikatory gnojowicy, a teraz na polach kukurydzy zarządzanych przez Berčiūnai ŽŪB zaprezentowaliśmy aplikatory ciągnione (w komplecie z kultywatorem talerzowym typu "Volmer")&ldquo, powiedział Ugnius Stančiauskas, dyrektor UAB „interAG“.
.
Dzięki jednej lub kilku stacjom transportowym z silnikami wysokoprężnymi, farma może pracować na dystansie 8-12 kilometrów. Można sobie tylko wyobrazić, że transport frakcji płynnej w obu kierunkach może wynosić nawet ponad 20 km!
"Jest to szczególnie ważne, gdy pola są zbyt mokre. Nie niszczymy dróg i ścieżek prowadzących do pól. W takim przypadku można obsługiwać 4-8 lagun rolniczych. To ratuje życie w mokrych, deszczowych warunkach (dzięki czemu laguny nie przepełniają się i mogą być opróżniane w zrównoważony sposób)", podkreśla U. Stančiauskas.
Typowy wóz asenizacyjny (np. 30 metrów sześciennych) waży około 50 ton z ciągnikiem. Ale jednostka "Agrometer SRS", z hydraulicznie rozsuwanymi osiami, waży tylko 28 ton. Porusza się na innych gąsienicach niż ciągnik, dzięki czemu nie zagęszcza gleby.
Oszałamiające połączenie wydajności
Parametry techniczne zostały wyjaśnione przez Björn Puschmann‘ z „Agrometer a/s“.
.
„Jesteśmy na polu kukurydzy i aplikujemy gnojowicę za pomocą kultywatora talerzowego. To, co sprawia, że nasza technologia jest wyjątkowa, to fakt, że podajemy gnojowicę za pomocą węży (z odległości około 500 metrów) przez pompę do naszego podajnika, a następnie wprowadzamy ją do gleby, przygotowując ją do siewu", wyjaśnił kierownik „Agrometer a/s“.
Nie jest wykrywany żaden zapach, ponieważ umieszczanie odbywa się na głębokości około 15 cm, a około 190 metrów sześciennych płynnej frakcji jest pompowane na godzinę.
„Szerokość podkładki wynosi 8,5 metra. Wtłaczamy około 70 metrów sześciennych na hektar. To bardzo duża ilość. Sam widzisz, że inserter jest naprawdę mocny, solidny“, – Björn‘ z dumą wskazał na pracującą maszynę, dodając, że bęben ma 625 metrów węża, który nie jest ciągnięty, ale bardzo ładnie układa się na glebie.
„Wszystko odbywa się automatycznie, ponieważ operator kontroluje przepływ za pomocą komputera. Wprowadzanie jest równomierne, przyjemne i wydajne", powiedział przedstawiciel „Agrometer a/s“.
.
Duńczyk zapytany o zwrot z inwestycji w tę unikalną technikę, powiedział szczerze: "W przypadku maszyny takiej jak ta, którą widzisz dzisiaj, musiałbyś wprowadzić około 60 000 do 70 000 metrów sześciennych rocznie. W przypadku irygatora samobieżnego, 80 000-90 000 metrów sześciennych, aby zacząć dostrzegać korzyści i aby inwestycja była opłacalna. Oczywiście, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, mniejsze gospodarstwa również mogą zakupić sprzęt. Oznacza to, że mogą spokojnie inwestować, a następnie produktywnie pracować.
Korzystaj ze wsparcia UE
Rolnicy mogą teraz uzyskać wsparcie za pośrednictwem Krajowej Agencji Płatniczej na zakup szerokiej gamy maszyn i urządzeń. Jest to wyjątkowa okazja dla rolników, aby kupić konewki lub insertery "Agrometer", nawet jeśli współpracowali. W końcu projekty współpracujących rolników otrzymują dodatkowe punkty.
" Myślę, że są naprawdę małe spółdzielnie z 4-15 członkami. Jest ich wiele, zwłaszcza na Żmudzi. Dlaczego więc nie kupić jednej maszyny i nie świadczyć usług swoim członkom?", mówi U. Stančiauskas, dyrektor UAB "interAG", dodając, że wsparcie UE jest wielką szansą, nie wspominając o 40-60% intensywności wsparcia (w ramach działania "Inwestycje w gospodarstwach rolnych"). W przypadku tego działania wnioski można składać do 4 listopada i 23 grudnia) lub 85% intensywności pomocy (w ramach działania "Rozwój bardzo małych gospodarstw". Wnioski można składać do 29 listopada).
Eksperci z „interAG“ pomogą w poruszaniu się po biurokratycznym labiryncie i udzielą właściwych porad przy składaniu projektu.
Jeśli jesteś zainteresowany technologią „Agrometer“, możesz skonsultować się z UAB „interAG“ dzwoniąc pod numer +370 672 82677 lub wysyłając wiadomość e-mail na adres info@interag.lt. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź oficjalną stronę internetową www.interag.lt.