Jak innowacje oczyszczają cały obornik w gospodarstwach rolnych (WIDEO)

Gospodarka o obiegu zamkniętym w rolnictwie jest osiągana dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, a koszt tych rozwiązań nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać w stosunku do korzyści, jakie przynoszą.

Na wystawie „interAG“ „What you sow... 2025“ zademonstrowano nie tylko rozwiązania w zakresie zarządzania obornikiem, ale także sposób, w jaki odpady można przekształcić w wymierne korzyści.

Przede wszystkim są to separatory i stacje separacji-pasteryzacji austriackiej firmy BAUER, które zostały już zainstalowane w wielu litewskich gospodarstwach hodowlanych. Sprzęt ten nie tylko produkuje wysokiej jakości ściółkę dla bydła, ale także całkowicie radzi sobie z przelewem obornika / zbiorników na gnojowicę, lagun, a frakcja płynna jest albo podawana do biogazowni, które wytwarzają zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, albo odprowadzana / wtryskiwana na pola.

Na wystawie zaprezentowano jedyny w swoim rodzaju rozrzutnik frakcji płynnej „Agrometer SDS 8000“ (Dania), który dzięki mniejszej wadze w porównaniu z wozami asenizacyjnymi nie ma problemu z wjazdem na mokrą glebę i może być używany do rozprowadzania nawozu na odległość do 10 kilometrów za pomocą węży.

Interesujące jest również to, że niemiecki sprzęt transportowy ANNABURGER jest wreszcie dostępny dla litewskich gospodarstw rolnych, od przyczep i rozrzutników obornika po wozy asenizacyjne i cysterny.

Jedna z tych przyczep, o pojemności około 29 m³, była prezentowana na wystawie między pawilonami II i III.

.

Wiele z tych wiadomości zostało przekazanych UAB „interAG“ przez dyrektora UAB „interAG“, Ugniusa Stančiauskasa. Nie mamy więc wątpliwości, że ten raport również przypadnie Wam do gustu.

Wideo