"John Deere rozpoczyna masowe zwolnienia na całym świecie

Producent maszyn rolniczych „Deere & Co“, który jest właścicielem marki „John Deere“, planuje zwolnić dużą liczbę pracowników w swoich lokalizacjach na całym świecie, według portalu rolniczego AgWeb.  

Regionalna stacja telewizyjna WQAD-8 ABC, która działa w Moline w stanie Illinois, gdzie znajduje się również główna siedziba „Deere & Co”, donosi, że „John Deere“ potwierdził, że rozpoczął redukcję liczby pracowników najemnych na całym świecie.

Wielu pracownikom nakazano pracę z domu do 26 lipca, a źródła internetowe dzielą się nieprzyjemnymi wiadomościami na Reddicie, że „John Deere“ rozpoczyna kolejną rundę masowych zwolnień.

>

Ponadto, „John Deere“ niedawno podzielił się informacją, że firma "zatrudnia około 30 000 osób w ponad 60 zakładach w USA w 16 stanach". Oczekuje się, że zwolnienia dotkną od 4500 do 6000 osób.

Jednego dnia Cory Reed, dyrektor generalny John Deere, udzielił wywiadu dla "U.S. Farm Report" Farm Journal, jednego z najpopularniejszych portali agrobiznesowych na świecie, w którym zapewnił, że zwolnienia nie są związane z 2021 rokiem. Strajk 10 000 pracowników produkcyjnych, który trwał aż miesiąc, nastąpił po tym, jak "John Deere" i United Auto Workers (UAW) osiągnęły nowe sześcioletnie porozumienie, przy czym "John Deere" dał firmie 20% podwyżkę płac.

W sytuacji, gdy światowe rolnictwo przeżywa kryzys (oczekuje się, że niski popyt na towary i środki produkcji utrzyma się do 2025 r.), coraz więcej firm w branży redukuje zatrudnienie lub zwalnia pracowników.

Według pana Reeda, "John Deere" zwolnił ostatnio wielu pracowników, ponieważ firma nadal redukuje swoją siłę roboczą. Oficjalna liczba zwolnień nie jest jeszcze znana, ale jest to część szerszego trendu redukcji zatrudnienia w "John Deere", który trwa już od kilku miesięcy.

Rzecznik firmy powiedział, że zwolnienia były spowodowane niższymi dochodami netto gospodarstw rolnych, wyższymi stopami procentowymi i niestabilnością rynku.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) prognozuje dochód netto gospodarstw rolnych w wysokości 116,1 mld USD w 2024 r., co oznacza spadek o 25,5 procent w porównaniu z 2023 r., po 16-procentowym spadku w 2023 r. w porównaniu z 2022 r.

.

" Oczekuje się, że dochód netto gospodarstw rolnych spadnie o 50% do 20%, a kiedy tak się stanie, a ceny towarów wzrosną, stopy procentowe (...), pojawi się niepewność, która odetnie popyt. Tego właśnie dziś doświadczamy. Patrząc na naszą branżę jako całość, przewiduje się, że przychody spadną o około 20% w tym roku w porównaniu do 2023 r." - powiedział Reed w wywiadzie dla U.S. Farm Report.

Niedawny raport Amerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Sprzętu (AEM) wykazał, że sprzedaż samych kombajnów spadła o 31% w czerwcu 2024 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy całkowita sprzedaż ciągników rolniczych spadła o 16%.

Na Litwie marka „John Deere“ jest reprezentowana przez „DOJUS agro“ company.

Wideo