Myjnia ciągników i kombajnów zbożowych otwarta w Niemczech

Asociatyvi nuotr.

Kilku rolników w pobliżu Wolfenbüttel (Dolna Saksonia) połączyło siły. Zbudowali oni centrum czyszczenia maszyn rolniczych. Według Agrarheute.com, rolnicy Thorsten Pabst i Joachim Moshake wpadli na pomysł założenia myjni samochodowej poza wioską w dogodnej logistycznie lokalizacji. W fazie planowania koszt budowy myjni wzrósł do 120 000 euro. Dlatego poproszono innych kolegów z sąsiednich wiosek o przyłączenie się. Obecnie myjnia jest własnością 17 członków, proporcjonalnie do wielkości ich gospodarstw.

Rolnicy nie chcieli standardowej myjni

Według Thorstena Pabsta, pomysł budowy wspólnego centrum mycia nie jest nowy. Wielu rolników w regionie Wolfenbüttel uprawia buraki cukrowe. Duże maszyny żniwne muszą być odpowiednio częściej myte. Razem z moimi kolegami Joachimem Moshake i Larsem Eppersem zawsze myśleliśmy o stacji mycia. Ale nigdy w pełni jej nie zaplanowaliśmy, ponieważ wymagania były zbyt wysokie", wyjaśnia Pabst.

Nie mogli jednak zrezygnować z tego pomysłu, zwłaszcza że ostatecznie znaleziono odpowiednią lokalizację na ziemi rolnika Joachima Moshake. Zawsze było dla nas jasne, że nie chcemy budować standardowej myjni samochodowej. Celem było zminimalizowanie pracy fizycznej i zapewnienie niezbędnej wydajności", mówi Pabst.

Technologia mycia jak w chlewie

Im bardziej rolnicy zagłębiali się w planowanie, tym wyższe stawały się koszty, które wyniosły prawie 120 000 euro za cały projekt budowlany. Jeśli chodzi o technologię mycia, rolników przekonał system Meier-Brakenberg. Jest to nieco zaskakujące, ponieważ firma ta jest bardziej znana z czystości swoich chlewni.

„Stosowana tam technologia musi zapewniać najwyższą wydajność i tego samego chcieliśmy dla naszego zakładu“, powiedział pan Pabst. Kolejnym ważnym wymogiem było to, aby koszty operacyjne nie były zbyt wysokie. No i oczywiście prosta i bezpieczna obsługa.

Bezpośrednio obok zbiornika do czyszczenia maszyn zbudowano obszar magazynowania szlamu. Tutaj szlam jest tymczasowo składowany za pomocą ładowarki kołowej. Odpowiednia lokalizacja została szybko uzgodniona z dzielnicą Wolfenbüttel. Przed rozpoczęciem budowy trzeba było jednak wiele przedyskutować. Wzdłuż drogi, do której jesteśmy podłączeni, znajdują się rury kanalizacyjne. Szkoda, że nie mogliśmy uzyskać żadnych funduszy na ten projekt budowlany. To już spowodowało frustrację wśród członków", podkreśla Joachim Moshake.

Proste zarządzanie dla każdego użytkownika

Powierzchnia działki wynosi 10 x 15 metrów. Ponadto wykonawca budowlany „Suchot” wpadł na pomysł zainstalowania osadnika szlamu z separatorem oleju. System zapewnia elastyczne ciśnienie wody do 125 barów. Do produkcji ciepłej wody wykorzystywany jest palnik o mocy 80 kW. Pozwala to na uzyskanie temperatury gorącej wody do 80°C, z bezstopniową regulacją temperatury. Wybrano również węże sterowane ciśnieniem, aby umożliwić elastyczną zmianę efektu czyszczenia i siły uderzenia.

Dodatkowo zbudowano rozpylacz z łukami pianowymi do dozowania dodatków czyszczących. Określa to moc czyszczenia. Pompa w myjce automatycznie dostosowuje się do prędkości strumienia, dzięki czemu jest łatwa w użyciu.

Wideo