"Pieno žvaigždės musi zapłacić 36 000 euro odszkodowania byłemu pracownikowi

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Sąd apelacyjny orzekł, że firma mleczarska „Pieno žvaigždės musi zapłacić ponad 36 000 euro odszkodowania byłemu pracownikowi, który pracował w szkodliwych warunkach przez ponad 30 lat.

Były pracodawca będzie musiał zapłacić 26 000 euro odszkodowania materialnego i 10 000 euro zadośćuczynienia za krzywdę.

Kobieta, która wniosła pozew o odszkodowanie do sądu okręgowego, twierdziła, że była narażona na czynniki ryzyka zawodowego przez całe życie zawodowe, zachorowała na choroby zawodowe w wyniku pracy bez sprzętu ochronnego, straciła zdolność do pracy, a ostatecznie straciła pracę i dochody z powodu pogarszającego się stanu zdrowia.

Sąd Okręgowy częściowo uwzględnił powództwo i przyznał powódce ponad 27.000 EUR odszkodowania materialnego i prawie 5.000 EUR zadośćuczynienia za krzywdę od jej byłego pracodawcy.

W czwartek litewski Sąd Apelacyjny stwierdził, że dowody w sprawie potwierdzają, że bezprawne działania pracodawcy i jego wina w niezapewnieniu bezpiecznych i zdrowych warunków pracy doprowadziły do pogorszenia się stanu zdrowia pracownicy.

Po długotrwałej pracy w niebezpiecznych warunkach, u kobiety zdiagnozowano kilka chorób zawodowych w zaświadczeniach o chorobach zawodowych, co spowodowało bezterminową utratę 45% jej zdolności do pracy.

Pracownica została uznana za niezdolną do pracy.

Litewski Sąd Apelacyjny podwoił wysokość zadośćuczynienia przyznanego powódce decyzją Sądu Okręgowego do kwoty 10 000 euro.

Przy ustalaniu wysokości szkody niemajątkowej sąd wziął pod uwagę fakt, że kobieta pracowała dla spółki przez ponad 30 lat, że z powodu niezapewnienia bezpiecznych i zdrowych warunków pracy zdiagnozowano u niej aż cztery różne zaburzenia zdrowotne, że z powodu chorób zawodowych utraciła 45% zdolności do pracy, że jej zdrowie zostało trwale uszkodzone i że każdego dnia odczuwa skutki urazów.

Przy ustalaniu wysokości szkody niemajątkowej sąd wziął pod uwagę fakt, że kobieta pracowała dla spółki przez ponad 30 lat.

Ponadto, skład orzekający wziął pod uwagę zmiany w sytuacji gospodarczej kraju, wartości pieniądza i stopy życiowej.

Ponadto, skład orzekający wziął pod uwagę zmiany w sytuacji gospodarczej kraju, wartości pieniądza i stopy życiowej.

Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy decyzję Sądu Pierwszej Instancji o niezasądzaniu na rzecz skarżącej utraconych zarobków w związku z niezdolnością do pracy, ponieważ otrzymywane przez nią świadczenia z ubezpieczenia społecznego rekompensują utratę zarobków w związku z chorobą zawodową.

Sąd Apelacyjny obniżył jednak kwotę szkody materialnej podlegającej naprawieniu o 928 EUR, ponieważ skarżąca nie przedstawiła dowodu, że zapłaciła za leczenie na tym poziomie.

Wyrok Sądu Apelacyjnego Litwy w sprawie cywilnej stał się prawomocny w czwartek, w dniu jego wydania, ale może zostać zaskarżony skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego Litwy w ciągu trzech miesięcy od dnia jego wydania.

Sprawa o odszkodowanie toczy się w różnych litewskich sądach od kilku lat.

Spółka akcyjna „Pieno žvaigždės“ oświadcza, że jest jednym z największych i najnowocześniejszych przedsiębiorstw przetwórstwa mleczarskiego na Litwie i w krajach bałtyckich, dążąc do pozycji lidera w produkcji wyrobów mleczarskich, oraz że w swojej działalności uwzględnia aspekty ekonomiczne i społeczne, a także bierze odpowiedzialność za wpływ swoich działań i konsekwencje swojej działalności jako uczestnik rynku, pracodawca i członek społeczności.

Spółka posiada oddziały produkcyjne w Panevėžio pienas, Kauno pienas, Mažeikių pieninė, Pasvalys sūrinė oraz centrum logistyczne w Wilnie.

Wideo