Roboty udojowe będą rosły na Litwie. Na co zwrócić uwagę przy inwestowaniu?

Asociatyvi nuotr.

Na całym świecie w gospodarstwach mlecznych działa ponad 35 000 robotów udojowych, a na Litwie jest ich obecnie około 200. Specjaliści ds. wyposażenia gospodarstw mlecznych w UAB „Dotnuva Baltic“ przewidują, że liczba robotów udojowych w naszym kraju wzrośnie i doradzają, jakimi argumentami kierować się przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.

Według raportu opublikowanego przez "The Dairy News Global", globalny rynek robotów udojowych został wyceniony na 3,16 mld USD w 2023 roku. Oczekuje się, że rynek udoju mlecznego osiągnie 20,16 mld USD do 2020 roku. Alfonsas Genys, menedżer produktu w UAB „Dotnuva Baltic“, firmie reprezentującej roboty udojowe „BouMatic", mówi, że region bałtycki nie jest regionem "startowym", ponieważ rolnicy szukają możliwości bardziej efektywnego zarządzania swoimi gospodarstwami mlecznymi, ze względu na rosnące koszty pracy i rosnące koszty.

„Pomimo ostatnich išš gospodarstw w sektorze mleczarskim, popyt na roboty udojowe pozostaje silny. Zainstalowaliśmy już 28 robotów na Litwie i Łotwie. Reprezentujemy "BouMatic", jedną z wiodących marek robotów udojowych na świecie, i jesteśmy pewni rozwiązania &scaron i jego korzyści dla wydajności gospodarstw mlecznych", mówi specjalista ds. wyposażenia gospodarstw mlecznych.

Największa korzyść – niższe koszty pracy

Chociaż ceny mleka nie są wysokie, w ostatnich latach gospodarstwa podejmują ryzyko i decydują się na inwestycje w przyszłość swoich gospodarstw mlecznych. Aby utrzymać gospodarstwo mleczne przy życiu, należy podjąć odważne kroki w celu zapewnienia, że pokolenie, które przejmie gospodarstwo, będzie zainteresowane kontynuowaniem działalności. Zrobotyzowany udój zapewnia większy komfort krów, wyższą produktywność i dłuższą żywotność stada.

W gospodarstwach mlecznych praca jest największym kosztem, więc istnieje zapotrzebowanie na bardziej wydajne opcje. Badania przeprowadzone w USA pokazują, że zrobotyzowane systemy udojowe pozwalają zaoszczędzić do 29% kosztów pracy. Czas zaoszczędzony na dojeniu jest wykorzystywany na działania takie jak poprawa zdrowia zwierząt, analiza dokumentacji, poprawa reprodukcji i zbieranie wysokiej jakości plonów. Roboty udojowe automatyzują proces udoju, zmniejszając zależność od pracy ludzkiej. Zmniejszone koszty pracy zwiększają zakres inwestycji w sprzęt.

Kiedy gospodarstwo decyduje się na robota udojowego?

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w zrobotyzowany sprzęt udojowy, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań dotyczących sytuacji gospodarstwa, takich jak wielkość gospodarstwa i możliwość dostosowania infrastruktury.

Gospodarstwo musi mieć wystarczającą liczbę krów, aby jedna osoba mogła nimi indywidualnie zarządzać. Jeden robot udojowy może obsłużyć 50-70 krów dziennie. Zrobotyzowany udój jest lepszą opcją dla mniejszych gospodarstw z możliwością rozwoju. W gospodarstwach rodzinnych wyniki ekonomiczne są najlepsze, jeśli liczba krów może wzrosnąć do 500. Ekonomia skali będzie oznaczać, że gospodarstwo tej wielkości będzie już w stanie konkurować z dużymi gospodarstwami pod względem rentowności.

Drugą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest to, że dostosowanie zrobotyzowanego systemu doju będzie wymagało zmian w infrastrukturze i zarządzaniu. Eksperci z „Dotnuva Baltic“ zachęcają do podjęcia decyzji z rozwagą i radzą dokładnie przemyśleć najważniejsze kroki w procesie instalacji robota udojowego w gospodarstwie.

1. Lokalizacja robota udojowego

Krowy są zwierzętami społecznymi, które nie lubią oddalać się od swojego stada lub przechodzić na drugi koniec obory. Krowy będą czuły się bardziej komfortowo podczas dojenia, jeśli robot będzie znajdował się na środku obory i będą mogły łatwo zobaczyć inne zwierzęta. Unikalny system udojowy „BouMatic“ z tyłu krowy zapewnia jej dobry widok na prawo i lewo. Krowy wolą być dojone przy mniej widocznych, cichszych i mniej uciążliwych rękawach udojowych. Dój z tyłu spełnia wszystkie te kryteria.

Lokalizacja robota udojowego musi być dobrze wybrana. Czy krowa z łatwością dotrze do robota? Czy będzie czuła się komfortowo w tym środowisku? Zmniejszenie stresu w stadzie zmniejsza poziom adrenaliny, zwiększa poziom oksytocyny, a tym samym ilość mleka.

2. Punkt separacji

Wybierając miejsce na umieszczenie robota w oborze, warto rozważyć możliwe lokalizacje drzwi separacyjnych. Robot może oddzielać i najpierw wypuszczać krowy, które są bardziej wrażliwe lub gotowe do wycielenia, a także krowy, które wymagają inseminacji itp. Zrobotyzowany dój powinien być wykorzystywany do selekcji krów, które wolno się cielą - wybierając zwierzęta do reprodukcji na podstawie jakości doju, czasu trwania doju i czasu doju.

„Kiedy rozpoczynamy pracę nad projektem instalacji robota udojowego, po prostu prosimy rolnika o podzielenie się swoimi potrzebami i systemem, z którego korzystał do tej pory, sporządzamy plan, przyglądamy się różnym opcjom przemieszczania krów w oborze, a następnie wspólnie decydujemy, którą opcję wybierzemy", mówi specjalista ds. wyposażenia gospodarstw mlecznych Alfonsas Genys.

3. Przestrzeń robota i łatwość dostępu

Często zadawane jest pytanie, ile miejsca zajmie robot udojowy? Czy potrzebuje on specjalnego pomieszczenia? Roboty udojowe „BouMatic“ docierają do gospodarstwa już zmontowane - hala udojowa i maszyny są zintegrowane i gotowe do pracy, z natychmiastowym podłączeniem energii elektrycznej, wody, powietrza, wody, mleka i Internetu.

Zaleca się zapewnienie możliwości ręcznego dostępu do te&scaron, opróżniania te&scaron itp. Gdy system udojowy jest używany od tyłu, rękaw udojowy można łatwo podciągnąć, aby ułatwić dostęp do strzyków.

4. Zdrowie stada i racja żywnościowa

Dojenie krów za pomocą robota powoduje przejście od zarządzania grupowego do indywidualnego. Nawet wizyty u weterynarza mogą ulec zmianie dzięki nowemu systemowi. W pierwszym roku użytkowania konieczne będzie bardzo dokładne monitorowanie żywienia w celu oceny ilości spożywanej paszy i koncentratów oraz zmian w iš leads, które będą wynikać z udoju zrobotyzowanego.

Dobrym pomysłem dla rolnika jest sprawdzenie stanu zdrowia racic krów i jakości mleka z weterynarzem. Chociaż wprowadzenie robota nie spowoduje żadnych problemów zdrowotnych, może zaostrzyć niektóre istniejące problemy.

Konsultant udojowy powinien być zaznajomiony z robotami udojowymi i mieć doświadczenie w tworzeniu stołów udojowych i mišings. W halach udojowych stosowana jest racja mišrus - każdy kęs w równym stopniu zaspokaja zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dojenie zrobotyzowane wymaga jednak smacznej, łatwej do ugotowania granulowanej dawki pokarmowej, aby krowa chciała się doić.

Zapraszamy do konsultacji w sprawie rozwiązania

Inwestycje są niezbędne dla gospodarstw mlecznych na Litwie, które chcą kontynuować działalność, a istnieje wiele powodów, aby nie robić tego teraz. Wysoki koszt absorpcji unijnego wsparcia i niemożliwe do utrzymania ceny mleka, niższa rentowność i gorszy dostęp do kredytów nie sprzyjają progresywnemu rozwiązaniu.

.

„Specjaliści Dotnuva Baltic“ czerpią z doświadczeń gospodarstw mlecznych w krajach bałtyckich i przekonują, że inwestycja zawsze się opłaca, jeśli decyzja zostanie podjęta na czas. Wyposażenie gospodarstw mlecznych staje się coraz bardziej nowoczesne, a liczba zrobotyzowanych gospodarstw na Litwie z pewnością wzrośnie. Wahanie i strach przed inwestycją są zrozumiałe, ale sprawy wyglądają znacznie jaśniej i prościej, gdy skonsultujesz się z doświadczonymi specjalistami od sprzętu.

„Specjaliści Dotnuva Baltic“ ds. sprzętu rolniczego zapewniają profesjonalne doradztwo i wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego rozwiązania dla indywidualnego gospodarstwa mlecznego. Projekty sprzętu rolniczego są realizowane od "projektu pod klucz". Dane kontaktowe +370 62632775, alfonsas.genys@dotnuvabaltic.lt

Wideo