17 krajów apeluje o opóźnienie terminu wprowadzenia elektronicznego dziennika nawozów
Co najmniej 17 ministrów rolnictwa Unii Europejskiej (UE) wzywa do odroczenia obowiązkowego nowego obowiązku elektronicznego wypełniania dziennika rotacji roślin. Decyzja ta podważyłaby gromadzenie danych na temat środków ochrony roślin, co ma na celu zmniejszenie biurokracji dla rolników.
Zgodnie z przepisami, rolnicy będą musieli prowadzić elektroniczne rejestry stosowania pestycydów od 1 stycznia 2026 r., aby umożliwić państwom członkowskim składanie sprawozdań do Eurostatu, europejskiej agencji statystycznej.
.
Polski minister rolnictwa Czesław Adam Siekierski, 23 września Zauważył, że rolnicy muszą być odpowiednio poinformowani i przeszkoleni, w przeciwnym razie dane będą niedokładne i bezużyteczne.
Stanowisko Polski poparło wiele krajów, w tym Litwa, Portugalia, Hiszpania, Włochy i inne. Jedynie Dania argumentowała, że opóźnienie nie jest konieczne, a kraje miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się.
W UE brakuje jasnych danych na temat stosowania pestycydów w różnych uprawach, ponieważ statystyki opierają się jedynie na sprzedaży produktów, a nie na rzeczywistych danych. Komisja Europejska podkreśliła ten problem, wskazując, że opóźnienie gromadzenia danych osobowych podważy zdolność państw członkowskich do wypełnienia swoich zobowiązań.
Martin Dermine, dyrektor organizacji pozarządowej „PAN Europe”, ostrzegł, że opóźnienie obowiązkowego gromadzenia danych pozostawi organy regulacyjne w niepewności i nie będzie w stanie skutecznie ograniczyć stosowania pestycydów.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski również sprzeciwił się propozycji Polski, argumentując, że opóźnienie podważyłoby zdolność państw członkowskich do wypełnienia swoich zobowiązań.