Jakość upraw na Litwie w tym roku lepsza niż w innych krajach bałtyckich

Asociatyvi nuotr.

Jakość upraw na Litwie w tym roku jest lepsza niż w innych krajach bałtyckich, gdzie mróz miał bardziej negatywny wpływ, mówi Mažvydas Šileika, dyrektor finansowy spółki rolnej, produkcji żywności i handlu „Akola group“ (dawniej „Linas Agro Group“).

„Jakość (upraw rzepaku – BNS) na Litwie jest jak dotąd dobra, to samo dotyczy innych gatunków, zwłaszcza pszenicy, mamy wystarczającą ilość wilgoci, więc jakość upraw wygląda obecnie bardzo dobrze, –, powiedział M. Šileika na czwartkowej konferencji dla inwestorów.

Powiedział, że siewy na Łotwie i w Estonii rozpoczęły się dobrze, ale zimowe przymrozki na wiosnę miały bardziej negatywny wpływ i chociaż sytuacja była trudna, nie była krytyczna.

M. Šileika powiedział, że trudno jest powiedzieć, jak handel będzie wyglądał w przyszłości – zależy to od ostatecznych zbiorów i tego, jak Rosja i inni duzi gracze będą wyglądać na rynku.

>

„Jeśli chodzi o przyszły rok, sytuacja jest nadal płynna, w tej chwili wszyscy handlują, jak to mówimy, w powietrzu. Pogoda ma duży wpływ na przyszłe zbiory, dyktuje ceny (...). W tej chwili warunki wyglądają dobrze, ceny wzrosły na całym świecie, co pomaga również naszym lokalnym rolnikom" - powiedział Šileika.

Jak dotąd, powiedział, nastroje rolników w tym roku są pozytywne , chociaż sytuacja może się jeszcze zmienić, jeśli pogoda się pogorszy, ale w tej chwili raczej pomaga niż szkodzi.

Grupa Akola“ poinformowała w środę, że niskie ceny doprowadziły do spadku sprzedaży i zysków grupy w ciągu dziewięciu miesięcy roku obrotowego 2023– 2024. Grupa sprzedała 2,4 miliona ton produktów w ciągu trzech kwartałów, co stanowi spadek o 12% w porównaniu z tym samym okresem w latach 2022-2023.

W lipcu ubiegłego roku Grupa nabyła fabrykę żywności gotowej do spożycia w Širvintos, a w kwietniu tego roku zainwestowała 0,45 mln EUR w brytyjski start-up "Brite Drinks“, założony przez Litwinów.

Wideo