Posiedzenie Copa-Cogeca w sprawie rynku ziemniaków
Copa-Cogeca była gospodarzem spotkania grupy roboczej "Ziemniaki", w którym uczestniczyła Zofija Cironkienė, ekspert Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Warzyw (LDAA). Grupie roboczej przedstawiono przegląd rynku ziemniaków.
Na rynku utrzyma się zwiększony popyt na ziemniaki do przetwórstwa, przy przewidywanym spadku powierzchni ziemniaków do spożycia publicznego, skrobi i nasion. Na rynku brakuje kwalifikowanych sadzeniaków. Warunki pogodowe na początku roku nie sprzyjały sadzeniu nowych upraw – w Europie Środkowej zbyt duże opady deszczu, a w Europie Południowej – niedobór opadów, a nawet susza w niektórych regionach, przy niższych niż zwykle temperaturach.
Zmiany klimatu zagrażają produkcji ziemniaków. dla szkodników).
Do 2022 r. Europotat, europejskie stowarzyszenie producentów ziemniaków, zebrało dane i oceniło szkody wyrządzone przez skoczki ziemniaczane w unijnym sektorze ziemniaków i po raz kolejny przedstawiło swoje spostrzeżenia uczestnikom spotkania. Sytuacja tylko się pogarsza. Istnieją przypadki, w których skoczki niszczą do 70% upraw ziemniaka w gospodarstwach rolnych. Tylko w Skandynawii szkody są jak dotąd niewielkie, ale z biegiem lat rosną, w tym na Litwie. Jakość ziemniaków pogarsza się, co utrudnia handel.
Zakaz stosowania fipronilu i etoprofosu uniemożliwił kontrolowanie problemu. Europatat zrzesza naukowców z Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajów w celu prowadzenia badań, przy wsparciu finansowym UE, w celu znalezienia rozwiązań dla kontroli rozprzestrzeniania się grzyba.
Firmy produkujące pestycydy pracują nad poszukiwaniem możliwych rozwiązań w celu kontrolowania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się luk. Niektóre firmy już zarejestrowały lub są w trakcie rejestracji insektycydów Syngenta Force Evo, Karate 0,4 g i Nematicide Nemathorin 10 g. Niemieccy plantatorzy ziemniaków próbują zwalczać skoczki za pomocą biologicznego insektycydu Attracap.
Innym tematem spotkania był Brexit, który praktycznie zakłócił handel sadzeniakami i wymianę materiału genetycznego, a także wzajemne uznawanie certyfikatów DUS (Varietal Distinctness, Uniformity, and Stability) i VCU (Varietal Value for Utilisation), co jeszcze bardziej zwiększyło niedobór sadzeniaków w Europie.Na posiedzeniu Copa-Cogeca przedstawiła propozycję zmiany klasyfikacji ziemniaków. Problem polega na tym, że obecny kod CN 0701 obejmuje wszystkie odmiany ziemniaków, zarówno odmiany ziemniaków, jak i odmiany ziemniaków bez rozróżnienia na cel, do którego są przeznaczone (w tym ziemniaki skrobiowe). Klasyfikacja nie odzwierciedla tego, czy ziemniaki są przeznaczone do konsumpcji publicznej, do przetwórstwa czy na nasiona i tworzy barierę dla producentów, którzy uprawiają ziemniaki do konsumpcji publicznej i chcą zintegrować się z organizacjami producentów owoców i warzyw (FVO). Producenci i firmy są zaangażowani w różne segmenty rynku i potrzebują dokładnych statystyk, a obecne statystyki nie odzwierciedlają różnych segmentów sektora ziemniaczanego. Proponuje się zatem podzielenie kodu CN 0701 na dwa kody: ziemniaki przeznaczone do przetwórstwa, otwarte lub przetworzone, oraz inne ziemniaki, otwarte lub przetworzone. Zapewniłoby to większą przejrzystość i lepiej odzwierciedlałoby realia rynkowe.