Rolnicy ostrzegają: niektóre sektory mogą ucierpieć, gdy Ministerstwo Rolnictwa zmniejszy obciążenia administracyjne

Zofija Cironkienė. Žemės ūkio rūmai nuotr.

Zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla rolników stało się jednym z priorytetów ministra, odkąd Ministerstwo Rolnictwa przedłożyło poprawkę do Strategicznego Planu Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Litwy, według Vytenisa Tomkusa, wiceministra rolnictwa. Tymczasem przedstawiciele rolników twierdzą, że nie wszystkie sektory w równym stopniu akceptują uproszczenia.

Nowa procedura pozwoli rolnikom na zakup maszyn, które przekraczają potencjał produkcyjny ich gospodarstw, pod warunkiem, że różnica w cenie zakupu zostanie pokryta przez samego rolnika. Według Zofiji Cironkienė z Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Warzyw (LDAA), zasada ta jest nie do przyjęcia dla producentów warzyw.

„Są one (nowe zasady – ELTA) prawdopodobnie najbardziej wygodne i niezbędne dla sektora zbożowego. Na przykład do pracy z maszynami zakupionymi dla konkretnego sektora. Wiemy, jak niektóre duże gospodarstwa zostały sztucznie przekształcone w ogrodnictwo poprzez sadzenie dyni, fasoli lub grochu, a zakupione maszyny są zasadniczo przeznaczone do uprawy zbóż", powiedział Z. Cironkienė na posiedzeniu Sejmowej Komisji Spraw Wiejskich w środę.

Według przedstawiciela LDAA, jeśli intensywność wsparcia zostanie porównana do innych sektorów, może ona wynieść nawet 20-40% dla producentów warzyw.

„Chciałam zwrócić uwagę, że przy dalszym opracowywaniu zasad należy ponownie przeanalizować fakt, że uproszczenie nie może być takie samo dla wszystkich sektorów i że nie jest odpowiednie dla wszystkich sektorów“, – podkreśliła.

>

Kurator pytania, poseł do Sejmu Vigilijus Jukna, wezwał Ministerstwo Rolnictwa do uwzględnienia sugestii grupy roboczej utworzonej przez Komisję, w skład której wchodzą również partnerzy społeczni.

„To, co zostało wyrażone, zwłaszcza przez LDAA, mam również nadzieję, że wzięliście to pod uwagę i że zostanie to gdzieś zbadane i omówione, aby można było znaleźć kompromis, tak aby inne sektory nie ucierpiały, nie tylko poprzez priorytetowe traktowanie niektórych sektorów, –, powiedział Jukna.

.

Propozycja zmniejszenia przydziałów dla jednostek inspekcyjnych

Jonas Sviderskis, dyrektor generalny Litewskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Rolnych (LAGAC), zauważył, że chociaż Krajowa Agencja Płatnicza (NPA) powiedziała, że nie będzie już kontrolować gospodarstw mniejszych niż 10 ha, liczba pracowników kontrolujących gospodarstwa pozostanie taka sama.

„Napisałem tak drastyczną propozycję - aby zmniejszyć przydziały dla tych departamentów, dla tych inspektorów, którzy są w drodze, ponieważ wolumeny spadają, podczas gdy finansowanie pozostaje takie samo“, – powiedział Sviderskis.

Szef LFAA powiedział, że ciągłe kontrole są ogromnym obciążeniem dla rolników, którzy obawiają się, że jeśli liczba inspektorów nie zostanie zmniejszona, kontrole będą kontynuowane z taką samą częstotliwością. Zakwestionował również kwalifikacje inspektorów.

„Czy wszyscy ci inspektorzy nie powinni zdać egzaminu kwalifikacyjnego? Bo żeby stosować środki ochrony roślin musimy to robić i robimy, ale inspektor nic nie wie“, – twierdził.

Wiceminister zapewnił, że liczba i częstotliwość kontroli będzie nadal spadać, a niektóre gospodarstwa nie będą nawet kontrolowane.

„Zakres i częstotliwość kontroli są zmniejszane, a mniej ryzykowne projekty prawdopodobnie w ogóle nie będą kontrolowane, więc dużo pracy jest w tym kierunku“, – podkreślił Tomkus.

.

ELTA przypomina, że od 7 października rolnicy inwestujący w gospodarstwa rolne będą mogli ubiegać się o wsparcie w ramach uproszczonej procedury. Według Ministerstwa Rolnictwa dodatkowy nabór będzie otwarty do 4 listopada.

Środki przeznaczone na zaproszenia zostaną rozdzielone zgodnie z różnymi sektorami rolnictwa: 13,5 mln euro zostanie rozdzielone w ramach obszaru operacyjnego "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" litewskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a kolejne 40 mln euro zostanie rozdzielone w ramach działania interwencyjnego "Inwestycje w gospodarstwach rolnych" litewskiego strategicznego planu na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (SP) na lata 2023-2027.

Według ministerstwa, zmieni się również kwota wsparcia; będzie ona mogła wynieść do 80 000 EUR, podczas gdy kwota wsparcia z kredytem preferencyjnym nie przekroczy 280 000 EUR.

Wśród planowanych zmian są m.in. dofinansowanie zakupu ciągników i maszyn rolniczych we wszystkich sektorach rolnictwa, włączenie informacji z biznesplanu do wniosku, wyeliminowanie prognoz finansowych oraz określenie spełnienia kryteriów żywotności ekonomicznej na podstawie rzeczywistych rachunków.

Wideo