Rolnicy z Šakiai rozgniewani przez AB Linas Agro obwiniającą rolników za jakość zboża
Rolnicy z okręgu Šakiai zostali rozwścieczeni twierdzeniami przedstawicieli AB „Linas agro” o pogarszającej się jakości litewskich zbóż. W oświadczeniu AB „Linas agro“ stwierdziło, że Litwa cierpi z powodu pogarszającej się jakości ziarna przez 3 lata z rzędu, co rzekomo wynika z decyzji rolników o mniejszym inwestowaniu w certyfikowany materiał siewny. Innym powodem jest to, że rolnicy inwestują w odmiany nasion niskiej jakości i kupują mniej nawozów.
„Rolnicy z okręgu Šakiai z niepokojem obserwują publiczną debatę na temat pogarszającej się jakości pszenicy, która została niedawno wywołana przez wypowiedzi przedstawicieli sektora rolnego w artykule na temat sytuacji na rynku pszenicy“, – Związek Rolników Okręgu Šakiai (ŠRŪS) stwierdził w oświadczeniu, ubolewając, że "autorzy artykułu ignorują wiele aspektów rzeczywistości doświadczanej przez rolników, wyciągając uproszczone wnioski i jednostronnie przerzucając winę za gorszą jakość ziarna na rolników".
Rolnicy wyjaśniają, że inwestują w swoje uprawy w kontekście swoich możliwości finansowych, które zostały poważnie naruszone w ostatnich latach.
„Ceny nawozów azotowych, które osiągnęły rekordowy poziom 1000 euro za tonę w 2022–2023 r., poważnie ograniczyły zdolność rolników do spełnienia normalnych wskaźników stosowania nawozów. Ponieważ ceny skupu pszenicy ceny pozostawały stabilne w tym czasie, wahając się między 200 a 300 euro za tonę, rolnicy stanęli w obliczu presji ekonomicznej i musieli podejmować decyzje, które zapewniłyby przynajmniej minimalną rentowność" - czytamy w liście.
Ponadto, firmy takie jak "Linas Agro", które zajmują się bezpośrednio rynkiem zbóż, muszą również wziąć odpowiedzialność za wybory rolników, według rolników.
„Wysokie ceny nawozów, nasion i niewielkie różnice cenowe między różnymi gatunkami ziarna zniechęcają rolników do inwestowania w produkcję ziarna wyższej jakości", czytamy dalej w liście. Na przykład, jeśli różnica między pszenicą pierwszej i drugiej klasy jest minimalna, a rolnik musi zainwestować więcej, aby osiągnąć wyższą klasę, rolnik jest zmuszony wybrać racjonalne, ale nie poprawiające jakości rozwiązanie.
„Ze swojej strony, Ty (AB „Linas agro“) są prawdopodobnie świadomi możliwości lub ewentualnie ustalonych decyzji sektora rolnego, aby oferować gamę nasion na rynku litewskim ograniczoną przez odmiany nasion, z których wiele genetycznie może być tylko nasionami drugiej klasy, a których parametry jakościowe mogą w wielu przypadkach nie być zadowalające, np. waga wiązki nasion często dystrybuowanych może sprawiać wrażenie, że nasiona zostały wyhodowane dla ilości, a nie dla jakości ", argumentują rolnicy z Šakiai.
Rolnicy uważają również, że warunki glebowe mają znaczący wpływ na jakość pszenicy. Niezwykle suche lub deszczowe pory roku, spowodowane zmianami klimatycznymi, utrudniają zapewnienie stabilnych i wysokiej jakości zbiorów. W takich sytuacjach niesprawiedliwe jest wymaganie od samych rolników wzięcia odpowiedzialności za jakość.
„Błędne koło, do którego odnosi się autor, rzeczywiście istnieje, ale aby je przerwać, potrzebujemy zmian systemowych, a nie przerzucania winy na rolników", podkreśla Związek Rolników Okręgu Šakiai. Rolnicy wielokrotnie pokazali, że są skłonni inwestować w jakość, jeśli istnieją odpowiednie warunki, od bardziej przystępnych cen nawozów po wyraźne zapotrzebowanie rynku na produkty wysokiej jakości.
Rolnicy wzywają ponadto „uczestników rynku rolnego, w tym przedstawicieli „Linas Agro“, do starannego wyboru argumentów, które zamierzają umieścić w domenie publicznej, jeśli chodzi o motywy i decyzje rolników“.
„Zdecydowanie zachęcamy inicjatorów wyżej wymienionej opublikowanej opinii publicznej do bezpośredniej współpracy w celu znalezienia kompleksowych rozwiązań, które nie tylko zwiększą jakość pszenicy i wzmocnią cały litewski sektor rolny, ale także poświęcą czas i wysiłek na opracowanie i publikację oświadczeń wymienionych w komunikacie prasowym. Ostatecznie tylko dzięki wspólnej pracy możemy osiągnąć długoterminowy i zrównoważony wynik, który przyniesie korzyści zarówno rolnikom, jak i uczestnikom rynku" - podsumowano w liście.
Justas Eimontas, szef działu zakupów zbóż w AB „Linas Agro", zareagował komentarzem po publikacji tego artykułu:
„Doceniamy wysiłki rolników w celu rozwiązania złożonej sytuacji, na którą wpływają warunki ekonomiczne, struktura rynku i wpływ zmian klimatycznych.
>Wszyscy jesteśmy zainteresowani osiągnięciem wysokiej jakości nie tylko pszenicy, ale także innych zbóż. Współpraca między wszystkimi uczestnikami rynku, zintegrowane rozwiązania i odpowiednie warunki dla rolników do inwestowania w produkcję wyższej jakości są niezbędnymi środkami.
Tylko dzięki wspólnej pracy możemy osiągnąć długoterminowe, zrównoważone wyniki, które przyniosą korzyści każdemu rolnikowi i całemu sektorowi rolnemu.