"Handlarze miodem sprzedali ponad 3,5 tony potencjalnie podrobionego miodu
Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (VMVT) stwierdziła, że litewski producent UAB „Medaus merkliai“ wyprodukował i wprowadził na rynek ponad 3,5 tony miodu, który po przetestowaniu wykazał, że nie był autentyczny.Firma była badana przez MOH pod kątem możliwego fałszowania żywności, a także została uznana za naruszającą zasady etykietowania z powodu możliwego wprowadzania konsumentów w błąd.
.
Badania laboratoryjne przeprowadzone przez niemieckie laboratorium QSI wykazały, że miód sprzedawany na Litwie oznaczony jako miód "unijny" i "spoza UE" zawiera obce cukry, co wskazuje, że jakość miodu nie jest zgodna ze składem i jakością miodu zbieranego naturalnie ze środowiska naturalnego.
„Jest to bardzo nieuczciwe wobec konsumenta, ponieważ konsumenci spodziewali się kupić miód wyprodukowany przez pszczoły, ale zamiast tego znaleźliśmy obce cukry w zawartości produktu tego producenta. Ten schemat prób wprowadzania na rynek rzekomo autentycznego miodu jest nie tylko rażącym oszustwem wobec konsumentów, ale także szkodą ekonomiczną i moralną dla litewskich pszczelarzy, którzy ciężko pracują, aby opiekować się pszczołami i przygotowywać miód. Będziemy nadal badać skład i jakość miodu na rynku, aby upewnić się, że miód dostarczany konsumentom spełnia cechy miodu i nie wprowadza w błąd co do jego prawdziwego składu" - powiedziała Audronė Mikalauskienė, szefowa VMVT. Powiedziała, że dalsze badania będą kontynuowane poprzez pobieranie próbek i ocenę miodu na rynku litewskim.
MoHFW poinstruował UAB „Medaus pirkliai“, aby zapewnił, że zawieszony miód nie zostanie udostępniony na rynku i poinformował podmioty gospodarcze, którym produkty zostały udostępnione, o zawieszeniu dostaw miodu na rynek w ciągu 24 godzin od otrzymania decyzji. Podmioty gospodarcze, które zostały poinformowane, muszą niezwłocznie zaprzestać sprzedaży przedmiotowych partii miodu i poinformować o tym odbiorców i/lub konsumentów.
Dochodzenie jest kontynuowane.
Miód wyprodukowany przez UAB „Medaus pirkliai“, który nie spełnia wymogów UE dla miodu i jest tymczasowo zawieszony na rynku:
.
