Alternatywy dla kastracji piskląt zostaną ocenione poza nauką
Państwowa Służba Żywności i Weterynarii (SVVT) ocenia możliwe alternatywy dla tradycyjnej kastracji chirurgicznej, biorąc pod uwagę praktykę w krajach Unii Europejskiej i spostrzeżenia naukowców.
Kastracja chirurgiczna pozostaje najczęściej stosowaną praktyką w produkcji trzody chlewnej, ponieważ jednym z jej głównych celów jest uniknięcie tak zwanego "zapachu wieprzowiny", specyficznego nieprzyjemnego zapachu lub smaku, który może pojawić się w mięsie dojrzałych, niekastrowanych świń, zwłaszcza po obróbce cieplnej.
W niektórych krajach immunokastracja – szczepienie, które tymczasowo hamuje aktywność hormonów płciowych, zostało wybrane jako kompromis między dobrostanem zwierząt, jakością mięsa i efektywnością ekonomiczną. Nastawienie opinii publicznej do szczepień jest zróżnicowane. Niektórzy konsumenci są zaniepokojeni możliwymi skutkami ubocznymi szczepionki. Naukowo udowodniono, że immunokastracja jest skuteczna i bezpieczna, a procedura wymaga dwóch lub trzech dawek.
W przypadku znieczulenia ze znieczuleniem miejscowym nie jest możliwe całkowite uniknięcie bólu, ponieważ nieprzyjemne odczucia mogą być spowodowane wstrzyknięciem środków przeciwbólowych i znieczulenia miejscowego do obu jąder lub tkanek nerwowo-naczyniowych, które je łączą przed zabiegiem. Wydłuża to procedurę, a szczenięta mogą stracić nawet kilka laktacji między wstrzyknięciem leku a kastracją chirurgiczną, co czyni je słabszymi i bardziej wrażliwymi.
Inną możliwą alternatywą jest znieczulenie wziewne, które jest uważane za skuteczny i bezpieczny sposób łagodzenia bólu, ale sama procedura wymaga specjalnego sprzętu i wyposażenia ochronnego, co czyni ją finansowo nieosiągalną dla wielu drobnych hodowców. Niektóre kraje UE dotują tę praktykę. Ponadto stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jest niezbędne do prawidłowego leczenia bólu pooperacyjnego, zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Agencji Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych.
Hodowla niekastrowanych samców świń pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej, ale stwarza określone wyzwania behawioralne (np. agresywność) i nie rozwiązuje problemu "zapachu wieprzowiny", który zmniejsza akceptowalność rynkową takiego mięsa.
Dążenie do zrównoważonego rozwiązania
„Biorąc pod uwagę doświadczenia krajów Unii Europejskiej, jasne jest, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania – różne rozwiązania są stosowane w różnych krajach, biorąc pod uwagę różnice między gospodarstwami, specyfikę rynków i stanowisko opinii publicznej. Nawet zaawansowane kraje, takie jak Holandia, Szwajcaria, Belgia, Dania czy Niemcy, obrały różne ścieżki rozwiązania tego problemu. Dlatego na Litwie staramy się zidentyfikować alternatywy, które są dla nas odpowiednie, biorąc pod uwagę wszystkie opcje. Każda alternatywa ma swoje zalety i wady. Należy je ocenić przed podjęciem decyzji, które będą miały bezpośredni wpływ na ludzi, zwierzęta i gospodarkę narodową. Musimy zdecydować, na co pozwolimy, zanim tego zabronimy" - mówi Audronė Mikalauskienė, szefowa VMVT. 
Ministerstwo Rolnictwa, które formułuje politykę rolną, jest informowane o przygotowaniach poczynionych przez VMVT. VMVT podjęło już inicjatywę utworzenia grupy roboczej złożonej z ekspertów z różnych dziedzin, aby przyczynić się do rozwiązania tej kwestii. Partnerzy społeczni zostaną poinformowani w najbliższej przyszłości o planowanych spotkaniach grupy roboczej, które mają rozpocząć się we wrześniu tego roku.
FVO przewiduje, że zebrani eksperci odpowiedzą na szereg kluczowych pytań: jakie przepisy należy zmienić, aby rozwiązać kwestię kastracji prosiąt, możliwość doradztwa i szkoleń dla rolników i lekarzy weterynarii, pytania dotyczące możliwego wsparcia finansowego dla gospodarstw trzody chlewnej w celu wprowadzenia ulepszonych praktyk, kwestie bezpieczeństwa i jakości żywności, potrzebę kampanii informacyjnej dla opinii publicznej i handlowców oraz potrzebę pilotażowego testowania alternatywnych rozwiązań w gospodarstwach.
HIA ponownie zaprasza wszystkie zainteresowane strony do aktywnej i konstruktywnej współpracy w poszukiwaniu odpowiedzialnych rozwiązań w celu stworzenia realistycznych i opartych na nauce zmian, które spełnią oczekiwania organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt, społeczeństwa i biznesu.
