Jak chronić zwierzęta gospodarskie przed chorobami zakaźnymi?

ŽŪM nuotr.

W związku z cieplejszą pogodą, bardziej intensywną pracą na farmach i większą liczbą osób wychodzących na zewnątrz, sytuacja w zakresie chorób zakaźnych zwierząt zarówno na świecie, jak i na Litwie pozostaje napięta.

Państwowe Biuro ds. Żywności i Weterynarii (SVVT) informuje, że ponad 26 000 zwierząt (głównie bydła) padło i zostało zniszczonych w ogniskach pryszczycy (FMD) w Europie Środkowej w tym roku.Liczba nowych przypadków rośnie, a ryzyko, że choroba dotrze na Litwę jest bardzo realne. Pryszczyca może dotrzeć na Litwę poprzez transport, przemieszczanie się ludzi, przenoszenie drogą powietrzną i morską. Choroba niebieskiego języka jest przenoszona przez komary. Więcej informacji można znaleźć tutaj.  

Ważne: gdy choroba przedostanie się do gospodarstwa, to TY pierwszy ucierpisz. Gdy choroba pojawi się w gospodarstwie, handel zostanie wstrzymany, a zwierzęta mogą zostać zabite w wyniku epidemii. Dlatego nie czekaj, aż choroby przekroczą litewską granicę. Możesz chronić swoje gospodarstwo już dziś, przestrzegając wymogów bezpieczeństwa biologicznego.

Co musisz zrobić teraz: 

• Jeśli to możliwe, trzymaj nowo wprowadzone zwierzęta oddzielnie przez co najmniej 21 dni i monitoruj ich stan zdrowia.

• Nie karmić zwierząt odpadami żywnościowymi zawierającymi mięso lub takimi, które mogły mieć kontakt z mięsem.  

.

• Przechowuj odpady żywnościowe, w tym odpady kuchenne, w taki sposób, aby szkodniki, ptaki lub inne zwierzęta nie przenosiły ich do pomieszczeń inwentarskich.  

• Jeśli to możliwe, do pojenia zwierząt gospodarskich używaj wody z kranu lub studni.

• Nie zezwalaj osobom nieupoważnionym na przebywanie w pomieszczeniach inwentarskich.

• Podczas pracy w gospodarstwie używaj odzieży specjalnie zaprojektowanej dla gospodarstwa i upewnij się, że osoby odwiedzające gospodarstwo używają odzieży i obuwia ochronnego.  

• Nie należy udostępniać sprzętu (przyczep, wozów asenizacyjnych, narzędzi itp.) innym gospodarstwom ani dezynfekować go po użyciu.  

• Jeśli podróżowałeś do regionu zakażonego pryszczycą (np. Słowacja, Węgry, kraje afrykańskie, Turcja, kraje Azji Środkowej, Indie) i odwiedziłeś gospodarstwo ze zwierzętami gospodarskimi, powinieneś unikać wchodzenia do gospodarstwa ze zwierzętami gospodarskimi przez 14 dni po przyjeździe na Litwę. 

Žemės ūkio ministerija

Wideo