Nowe ogniska zakażenia lumpworm i peste des petits ruminants w Europie

VMVT nuotr.

Zakażenie gruźlicą i peste des petits ruminants stanowią szczególnie poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt ze względu na rosnącą liczbę ognisk w południowej Europie. Te choroby zakaźne, ich zapobieganie i kontrola są jednymi z najważniejszych tematów omawianych obecnie na międzynarodowych spotkaniach w różnych formatach, w których aktywnie uczestniczą przedstawiciele Państwowego Biura Żywności i Weterynarii (SVVT). W ubiegłym tygodniu na spotkaniu zwołanym przez Komisję Europejską i międzynarodowe seminarium internetowe ekspertów weterynaryjnych omówiono ogólną sytuację epidemiologiczną w Europie i skoordynowano działania krajowe w celu monitorowania i zarządzania chorobami.

Najbardziej aktywne ogniska gruźlicy są obecnie zgłaszane we Włoszech – potwierdzono już dziesięć przypadków, z dwoma kolejnymi ogniskami we Francji. Na Sardynii podjęto decyzję o zaszczepieniu około 300 000 sztuk bydła w celu kontroli rozprzestrzeniania się wirusa i ochrony zwierząt gospodarskich. Szczepienia planowane są również we Włoszech kontynentalnych. Wirus dżumy jest rozprzestrzeniany przez owady wysysające krew, a ogniska choroby występują głównie w ciepłej porze roku.

Peste des petits ruminants została niedawno wykryta w Grecji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i ostatnio w Albanii. Ze względu na niespecyficzne objawy, takie jak apatia, zmniejszony apetyt, wydzielina z nosa i oczu, kaszel, choroba jest często pomijana lub błędnie diagnozowana jako inna infekcja. Rozprzestrzenianie się infekcji stanowi poważne zagrożenie dla całego regionu Europy.

„Obserwując rosnące rozprzestrzenianie się tych niebezpiecznych chorób w Europie, musimy zachować czujność na Litwie. Ryzyko przedostania się tych wirusów do naszego kraju jest bardzo realne, dlatego hodowcom i lekarzom weterynarii przypomina się, aby codziennie uważnie obserwowali swoje zwierzęta - zmniejszony apetyt, ospałość lub spadek wydajności mogą być pierwszymi sygnałami ostrzegawczymi. Bardzo ważne jest, aby odpowiedzialnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa biologicznego i nie wahać się poinformować VMVT, jeśli coś jest podejrzane. Terminowe reakcje mogą również pomóc w ochronie gospodarstw i całego sektora hodowlanego przed potencjalnie poważnymi stratami" - skomentował Vaidotas Kiudulas, główny lekarz weterynarii kraju.

Wczesne rozpoznanie objawów jest ważne 

Gruźlica jest infekcją wirusową, która jest niebezpieczna dla bydła w każdym wieku. Chociaż nie stanowi zagrożenia dla ludzi, może powodować poważne problemy zdrowotne u bydła i znaczne straty ekonomiczne w gospodarstwach.

Choroba zwykle pojawia się nagle: zwierzę ma wysoką temperaturę, zmniejszony apetyt, gwałtowny spadek wydajności mlecznej, obrzęki i charakterystyczne guzki lub grudki na skórze, zwykle na łapach, szyi, głowie, wymionach, mosznie lub nogach. W niektórych przypadkach obserwuje się wydzielinę z nosa lub oczu, zapalenie węzłów chłonnych i uszkodzenie narządów wewnętrznych. Nieleczona choroba może zakończyć się śmiercią lub trwałą utratą produktywności i funkcji rozrodczych. Choroba szybko się rozprzestrzenia, zwłaszcza latem za pośrednictwem owadów wysysających krew, dlatego w gospodarstwach konieczne są ścisłe wymogi bezpieczeństwa biologicznego i ciągłe monitorowanie stanu zdrowia bydła.

Choroba ta jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, która jest niebezpieczna dla kóz i owiec. Chociaż choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi, stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt gospodarskich i sektora hodowlanego. Wirus rozprzestrzenia się szybko poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzętami, wydaliny, skażoną paszę lub sprzęt. Choroba często charakteryzuje się niespecyficznymi objawami, takimi jak gorączka, apatia, wydzielina z nosa i oczu, kaszel, biegunka i utrata masy ciała. W niektórych przypadkach objawy kliniczne są bardzo łagodne lub w ogóle niezauważalne. 
Denga i pomór małych przeżuwaczy są uważane za wysoce niebezpieczne choroby zakaźne zwierząt, których zwalczanie jest obowiązkowe w przypadku wybuchu epidemii.

VMVT

Wideo