Po ponad 80 latach walki, przełom w walce z biegunką bydła
Dzięki inżynierii genetycznej naukowcy wydają się być w stanie zmniejszyć ogromne straty ponoszone przez hodowców bydła z powodu wysoce zaraźliwej choroby, jaką jest wirusowa biegunka bydła (BVDV). To właśnie inżynieria genetyczna umożliwi wyeliminowanie choroby ze stad bydła.
Zespół naukowców pod kierownictwem dr Aspen Workman z Departamentu Rolnictwa USA (USDA) Agricultural Research Service (ARS) opracował pierwsze genetycznie zmodyfikowane cielę odporne na wirusa wirusowej biegunki bydła.
Odkrycie to jest znaczącym przełomem w technologii hodowli zwierząt, który może potencjalnie poprawić dobrostan zwierząt, promować długoterminowy zrównoważony rozwój hodowli bydła i zmniejszyć zapotrzebowanie na antybiotyki u bydła.
Zakażenie wirusem BVD może prowadzić do chorób układu oddechowego, krwawej biegunki, owrzodzeń jamy ustnej i ostrej gorączki u bydła mięsnego i mlecznego. Ponadto, zakażone BVDV cielęta mogą przekazać wirusa swojemu potomstwu, które przenosi i rozprzestrzenia wirusa przez całe życie, co jeszcze bardziej utrudnia zwalczanie choroby.