Ceny producentów dla produkcji przemysłowej spadły o 1,4% w ujęciu miesięcznym.
Ceny produkcji przemysłowej sprzedawanej przez krajowych producentów spadły o 1,4 % miesiąc do miesiąca w marcu w porównaniu do lutego i o 1,5% rok do roku w marcu w porównaniu do tego samego miesiąca w 2024 roku, według Państwowej Agencji Danych.
W międzyczasie, z wyłączeniem produktów rafinacji ropy naftowej, ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 0,4 percenta w miesiącu i o 2,1 percenta w roku.
Na miesięczny wynik wpłynął głównie spadek cen produktów rafinacji ropy naftowej (o 9,7 %) oraz wzrost cen produktów żywnościowych (o 1,2 %)
.
Ceny produkcji przemysłowej sprzedawanej na rynku litewskim spadły o 1,2 % w ciągu miesiąca, podczas gdy ceny z wyłączeniem produktów rafinacji ropy naftowej wzrosły o 0,2 %. Produkty rafinacji ropy naftowej spadły o największą wartość (10 %), podczas gdy chemikalia i produkty chemiczne wzrosły o największą wartość (1,8 %).
Produkty spożywcze wzrosły o 0,4 % w marcu, przy czym przetworzona i wyprodukowana herbata i kawa wzrosła o 0,4 %, a przetworzona i wyprodukowana herbata i kawa o 5,8 %, cukier – 5,6 %, przetworzony i konserwowany drób – 2,8 %, ale przygotowana pasza dla zwierząt gospodarskich – 5,3 %, lody – 3,8 %, przyprawy – 2,0 %.
W tym samym czasie ceny produktów przemysłowych sprzedawanych na rynku litewskim spadły o 0,6 % od marca ubiegłego roku, podczas gdy ceny produktów naftowych wzrosły o 1,8 %.Ceny produkcji przemysłowej sprzedawanej na rynku litewskim spadły o 2,3 % rok do roku (z wyłączeniem produktów rafinacji ropy naftowej wzrosły o 2,4 %) i o 1,6 % miesiąc do miesiąca (z wyłączeniem produktów rafinacji ropy naftowej wzrosły o 0,6 %)
Ceny produkcji przemysłowej na rynku strefy euro obniżyły się o 2,3 % r/r, a na rynku poza strefą euro o 2,2 % r/r. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym ceny produkcji przemysłowej zarówno w strefie euro, jak i poza nią obniżyły się po 1,6 %
>