"Chleb dla pokoju": bez bezpieczeństwa żywnościowego nie ma pokoju

K. Starkevičius. ŽŪM nuotr.

W dniach 1-2 października minister rolnictwa Kazys Starkevičius wziął udział w dziesiątym międzynarodowym wydarzeniu „Bread of Peace”, które ma na celu wzmocnienie roli zrównoważonego rolnictwa w zachowaniu pokoju na świecie oraz wspieranie współpracy między instytucjami krajowymi i sektorem pozarządowym w odpowiedzi na wyzwania stojące przed rolnikami.

To coroczne wydarzenie, które co roku odbywa się w innym kraju, gromadzi ministrów rolnictwa i przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych z dwunastu krajów, które znajdowały się za "żelazną kurtyną" w czasach sowieckich (Litwa, Estonia, Łotwa, Bułgaria, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Czechy, Węgry i Chorwacja). Od tego roku stałymi gośćmi wydarzenia są przedstawiciele Ukrainy i Finlandii.

Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w Niemczech w 2014 roku, kiedy to żyto uprawiano na obszarze dawnego muru berlińskiego, tzw. "linii śmierci", a jego nasiona wysiewano następnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, które przystąpiły do Unii Europejskiej po 1989 roku. Tegoroczna rocznica odbyła się w tym samym miejscu. Chleb Pokoju wypiekany jest z ziarna uprawianego na tę okazję.

Koncentracja na kwestiach bezpieczeństwa żywnościowego

Dyskusja ministrów i innych przedstawicieli rządu na forum  „Pokój i Rolnictwo” skupiła się na wojnie Rosji w Ukrainie i ogromnych wyzwaniach, jakie stawia to przed ukraińskimi rolnikami.

Ukraiński minister rolnictwa Vitaliy Koval podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby być blisko krajów UE, podążać za ich przykładem i podążać ich drogą. Integracja Ukrainy z Europą przyspieszy po zakończeniu wojny, ale przed Ukrainą stoją wyzwania związane ze starzeniem się rolników, przyciągnięciem młodych ludzi do sektora i konsekwencjami rosyjskiej wojny - zaminowanymi polami, zniszczoną infrastrukturą itp.

Minister Starkevičius z zadowoleniem przyjął dołączenie kraju, który przechodzi trudny etap w swoim życiu narodowym i który broni nie tylko własnej wolności i niepodległości, ale także nas wszystkich.

„Dlatego musimy współpracować, aby rozwiązać każdy problem, który jest wspólny dla wszystkich, niezależnie od ich poziomu rozwoju. Rolnictwo i żywność nie mogą stać się narzędziem politycznego przymusu" - powiedział minister Starkevičius, który podkreślił znaczenie ograniczenia importu rosyjskich produktów rolnych i spożywczych do UE.

Gospodarz forum – niemiecki minister rolnictwa Cem Özdemir – podkreślił, że bez bezpieczeństwa żywnościowego nie będzie pokoju, a bez pokoju nie będzie bezpieczeństwa. Z zadowoleniem przyjął również fakt, że przedstawiciele zebranych krajów zgadzają się co do zagrożenia, przed jakim stoi Ukraina i podkreślił, że naszym obowiązkiem jest pomóc. Wszyscy uczestnicy zgodzili się co do potrzeby utrzymania aktywnego dialogu w Europie, który doprowadziłby do pokoju i promowania dobrobytu w rolnictwie.

Wydarzenie skupiło się na inicjatywach zrealizowanych przez Bread of Peace w ciągu ostatnich 10 lat, przyjrzano się wykonanej pracy i perspektywom. Jednogłośnie zgodzono się, że jest to bardzo potrzebna platforma, której znaczenie dla nas wszystkich jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. Minister Starkevičius podziękował G. Schenkowi, inicjatorowi i promotorowi "Chleba Pokoju", za jego niezachwianą wiarę i za możliwość spotkania podobnie myślących ludzi z bolesnym doświadczeniem historycznym.

Žemės ūkio ministerija

Wideo