Orka konna uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe

Asociatyvi nuotr.

Pasjonaci, którzy pielęgnują tradycje regionu Lazdijai, zadbali o to, aby unikalna tradycja orki końmi, która ma głębokie korzenie w regionie Lazdijai, została wpisana na listę wartości niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Pielęgnując tę tradycję i rozwijając projekty, będzie można teraz otrzymać wsparcie finansowe.

Jedenaście nowych tradycji i działań społeczności zostało dodanych do wykazu niematerialnego dziedzictwa kulturowego na wiosnę. Wśród nich jest tradycja orki końmi w regionie Lazdijai. Inwentarz obejmuje tradycyjne czynności praktykowane zarówno na Litwie, jak i w małych społecznościach lokalnych.

Nowe dodatki do spisu niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostaną zaprezentowane 28 marca podczas wydarzenia w ratuszu w Wilnie.

„Dzūkų žinios“ wielokrotnie informował o wysiłkach zastępcy dyrektora Centrum Kultury Lazdijai, Ingridy Neverdauskienė, w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do włączenia tradycji orki końmi w rejonie Lazdijai do Spisu Wartości Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Z inicjatywy Ingridy jesienią ubiegłego roku w Pakirsniai odbyła się jesienna orka z końmi. Pomysł Algimantasa Antanasa Macionisa, aby zorganizować jesienne spotkanie oraczy orających końmi, został poparty przez około trzy tuziny oraczy, którzy zostali zebrani przez Mantasa Sujetę.

Według I. Neverdauskienė celem wydarzenia było zachowanie i promowanie tradycji orki końmi, aby nadal istniała, aby stała się znakiem rozpoznawczym regionu Lazdijai, a także przygotowanie niezbędnych materiałów wizualnych na potrzeby wydarzenia, aby działalność ta została uwzględniona we wspomnianej inwentaryzacji.

Lazdijai słynie z konkursu "Pierwsza bruzda", w którym oracze rywalizują o tytuł zwycięzcy, a orka talka była kameralnym, niekonkursowym spotkaniem oraczy, podczas którego pole jest orane, a następnie obsiewane żytem.

W Lazdijai są oracze, którzy odziedziczyli tajniki orki końmi po swoich dziadkach i rodzicach i przekazali je swoim dzieciom i wnukom.

„Chcemy zachować żywe doświadczenie, zorganizować edukację, chronić nasze poczucie własnej wartości. Jeśli tradycja ši zostanie wpisana na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, będziemy musieli opracować plan działania na pięć lat i rozwijać tradycję ši w każdy możliwy sposób", powiedziała Neverdauskienė jesienią ubiegłego roku.

Jej marzenia się spełniły, orka końmi znalazła miejsce na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego, więc tradycja ta będzie dalej rozwijana w naszym kraju i powinniśmy zobaczyć nowe, znaczące wydarzenia.

Dzūkų žinios

Wideo