Głównymi eksporterami są firmy z sektora rolniczego

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Przedsiębiorstwa produkcyjne, transportowe i rolnicze były jednymi z największych litewskich eksporterów w ubiegłym roku, poinformował w piątek portal "Verslo žinios".

Na liście największych eksporterów, opracowanej przez vz.lt na podstawie deklaracji VAT za 2023 r. złożonych w Państwowej Inspekcji Podatkowej (STI), na pierwszym miejscu znajduje się spółka rafineryjno-importowa Orlen Lietuva“, która eksportowała głównie do krajów bałtyckich i Polski, a także zwiększyła eksport do Ukrainy.

Jego sprzedaż do Ukrainy wzrosła w ubiegłym roku o prawie 69% do 624 000 ton, do Polski o 52,6% do 688 000 ton, a do Estonii i Łotwy wyeksportował ponad 2 miliony ton. Całkowity eksport firmy spadł w ubiegłym roku o 12%.

Drugim największym eksporterem w ubiegłym roku była wileńska firma biotechnologiczna „Thermo Fisher Scientific Baltics“, która sprzedawała głównie w Ameryce Północnej (447,9 mln euro), Europie (283,3 mln euro) i Azji (81,6 mln euro). Całkowity eksport spadł o 42% w ciągu roku.

Trzecia na liście jest „Girteka Group“ kontrolowana przez „Girteka Europe West“, która ma Niemcy, Holandię, Włochy na szczycie geografii eksportu usług, z 20-krotnym wzrostem całkowitego eksportu (co mogło być spowodowane restrukturyzacją grupy). Powiązane z „Girteka“ jest „Everest“ (dawniej „Girteka Logistics“) na 10 miejscu – jego eksport spadł o 72%. 

>

Czwarty na liście – jeden z największych litewskich i łotewskich eksporterów zboża – „Akola group“ firma „Linas Agro“ – jej eksport spadł o 43 procent w ubiegłym roku, Największymi rynkami zbytu były Nigeria, Hiszpania i Niemcy, podczas gdy „Agrorodeo“ znalazło się na piątym miejscu (spadek o 20,5%), eksportując zboże do 55 krajów, głównie Nigerii, Portugalii i Łotwy.

Spółka grupy „Agrokoncerno“ Ramūnasa Karbauskisa zajęła 6. miejsce (całkowity eksport wzrósł o 1,9%).Za nią uplasował się producent nawozów azotowych „Achema“ z siedzibą w Jonavie (spadek o 52,5%), który eksportował do Francji, Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów Beneluksu i Skandynawii, Ukrainy, Ameryki Południowej, Australii i krajów afrykańskich. 

.

Ósmym największym eksporterem w ubiegłym roku była firma handlująca produktami rybnymi „Vičiūnai ir Ko“ (wzrost o 5,7% rok do roku).), która sprzedaje większość swoich produktów we Włoszech, Niemczech i Francji, dziewiąta – firma spedycyjna „Bleiras Logistics“ (wzrost 3,6-krotny) – jej najważniejszymi rynkami były Niemcy, Włochy i Francja.

Wideo