Komisja Europejska zatwierdziła 122 mln euro litewskiej pomocy dla Achemy

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła środek pomocy w wysokości 122 mln euro, który ma zostać przyznany przez Litwę w celu wsparcia dekarbonizacji produkcji nawozów AB "Achema".

Środek ten przyczyni się do osiągnięcia celów strategii wodorowej Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Zielonego Ładu i planu przemysłowego Zielonego Ładu, podała KE w oświadczeniu. Powinno to również pomóc w wyeliminowaniu zależności od rosyjskich paliw kopalnych.

„Ten obiekt o wartości 122 milionów euro pozwoli Litwie pomóc AB „Achema“ zwiększyć swoje możliwości w zakresie wodoru z odnawialnych źródeł energii i wodoru o niskim śladzie węglowym. Przyczyni się to do ekologizacji łańcucha wartości nawozów, zgodnie z celem UE, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 roku. Jednocześnie środek ten zapewnia, że potencjalne zakłócenia konkurencji są ograniczone do minimum" - cytuje Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza KE odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Pomoc przyjmie podobno formę bezpośredniej dotacji na wsparcie instalacji elektrolizera alkalicznego o mocy 171 MW w zakładzie AB „Achema“ w regionie Kowna.

>

W zgłoszeniu podkreślono, że AB „Achema“ obecnie wykorzystuje wodór z gazu ziemnego do produkcji amoniaku – głównego surowca do produkcji nawozów –. Zakład elektrolizy będzie wytwarzał wodór z odnawialnych źródeł energii i wodór o niskim śladzie węglowym, który będzie następnie wykorzystywany do produkcji amoniaku.

Oczekuje się, że wodór produkowany przez ten zakład zastąpi 30% wodoru produkowanego obecnie z gazu ziemnego, zmniejszając emisję dwutlenku węgla (CO2) i zmniejszając zapotrzebowanie na gaz ziemny.

Oczekuje się, że elektrolizer zostanie uruchomiony w 2026 r. Oczekuje się, że projekt pozwoli uniknąć emisji prawie 6 milionów ton CO2 w ciągu 19 lat przewidywanego okresu eksploatacji zakładu.

.

Wideo