W weekend na Litwie odnotowano jedno z najpotężniejszych tornad w historii kraju

Viesulo padariniai. LHMT nuotr.

Według danych LHMT i doniesień mieszkańców, silne tornada uderzyły w Litwę po południu 13 lipca. Chociaż wątpliwe jest, czy były to dwa różne tornada, czy też jedno osłabło, podniosło się i ponownie spadło, doniesienia wskazują, że około godziny 16:00 burza przemieszczała się w kierunku wybrzeża. burza uderzyła w wioskę Jauniškės w okręgu Kelme. Kilka gospodarstw zostało poważnie uszkodzonych, dachy zostały zerwane, a drzewa i słupy elektryczne wyrwane z korzeniami.

Drugie tornado (lub druga fala tornada) pojawiło się około godziny 17:00 we wsiach Vileikiai, Pakapė, Meškiškės i Einoraičiai w powiecie szawelskim. Tutaj szkody były podobne, ale na większym obszarze: zniszczone zostały dachy domów, uszkodzone budynki gospodarcze, rozbity samochód i odcięty prąd. Według dostępnych danych nie odnotowano znaczących obrażeń zdrowotnych.

Pomiary wiatru nie zostały wykonane w centrum burzy ze względu na niszczycielską siłę wirów. W wielu krajach dotkliwość tornad jest oceniana w skali F Teda Fujity – od F0 do F5. Pod względem zniszczeń, to ostatnie tornado można sklasyfikować jako F2, a prędkość wiatru w środku wiru mogła osiągnąć 60-70 m/s.

LHMT oficjalnie zarejestrowało 40 tornad. Najpotężniejsze z nich (uniesiony traktor, przewrócone ciężarówki, zabici) zarejestrowano 29 maja 1981 r. w Širvintos. Uważa się, że było to tornado klasy F2.


To tornado z 2024 r. jest odpowiednikiem tornada z 1981 r. w Širvintos i tornada z 2011 r. w Ginkūnai, na przedmieściach Szawli. Wszystkie trzy tornada zostały sklasyfikowane jako F2 i miały prędkość wiatru do 70 m/s. Historyczne zdjęcia pokazują, że zniszczenia w Širvintos były dość podobne do obecnych zniszczeń – kamienne ściany pozostały na swoim miejscu, więc nie ma dowodów na to, że to tornado było silniejsze niż F2. Ostatnie tornada w latach 2022 i 2023 zaobserwowano nad Morzem Bałtyckim.

Choć tym razem natura pokazała swoją siłę, to teraz najważniejsza jest wspólnota obywateli Litwy. Sąsiedzi muszą sobie pomagać, dzielić się zasobami i innymi aktywami. Gminy muszą być aktywnie zaangażowane i zapewniać pomoc poszkodowanym. Tylko pracując razem możemy przezwyciężyć skutki tej katastrofy i odbudować to, co zostało utracone.

W obliczu tej katastrofy po raz kolejny przekonujemy się, że siła tkwi w jedności i zdolności do wzajemnej pomocy. Stańmy razem i wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba

Wideo