Badanie Roundupu: niewystarczające dowody na to, że glifosat powoduje raka

Asociatyvi nuotr.

W czwartek australijski sąd odrzucił pozew zbiorowy przeciwko firmie Bayer, stwierdzając, że nie ma wystarczających dowodów na to, że herbicyd zawierający glifosat, Roundup, powoduje chłoniaka Hodgkina, rodzaj raka.

„W bilansie prawdopodobieństwa nie wykazano, że stosowanie „Roundupu“ zwiększyło ryzyko tej choroby“, – sędzia Michael Lee stwierdził podczas procesu.

W ten sposób oddalono pozew wniesiony przez ponad 1000 osób przeciwko „Bayer“.

Sprawa, wniesiona przez Maurice Blackburn Lawyers, zarzucała, że „Roundup“ aktywny składnik glifosat spowodował raka u ponad 800 obywateli.

.

Chwastobójczy „Roundup“, zaprojektowany do zabijania chwastów, jest używany na całym świecie od 50 lat.

Co ciekawe, podobne pozwy przeciwko „Bayer“ toczą się w USA i Kanadzie, więc decyzja w Australii może mieć decydujący wpływ na większość spraw.

Bayer „Bayer“ twierdzi, że „Roundup“ jest bezpieczny. Bayer“ wygrał większość procesów sądowych w USA związanych z ekspozycją na glifosat, ale przegrał 6 z nich.

Sądy, które przyjęły argumenty przeciwników firmy, przyznały łącznie ponad 4 miliardy euro. Jak zauważył „Reuters“, rozwiało to nadzieje firmy na szybkie zakończenie sporu sądowego.

 Sądy w USA nie rozstrzygnęły jeszcze skarg około 50 000 osób, z których większość pochodziła od osób, które stosowały Roundup poza godzinami pracy.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) stwierdziły, że obecnie nie ma uzasadnienia dla zakazu stosowania tej substancji. Glifosat może być stosowany do 2033 roku

.

Wideo