Co może pomóc w zapobieganiu wybuchom ptasiej grypy?
W ostatnich tygodniach sytuacja epidemiologiczna w Europie stała się niezwykle napięta z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI), która dotknęła już 25 gospodarstw drobiarskich w siedmiu krajach UE. Ponad 1,5 miliona sztuk drobiu zostało zniszczonych na fermach z powodu tego agresywnie rozprzestrzeniającego się wirusa. Ciągłe zapobieganie jest niezbędne, aby zapobiec poważnym ogniskom tej choroby, a wdrożenie środków bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwach drobiarskich i wzmocniony monitoring dzikiego i domowego drobiu pozostają najważniejszymi narzędziami zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.
Eksperci weterynaryjni w krajach UE są zaniepokojeni faktem, że ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków odnotowano w tym roku w krajach, w których nie wykryto wirusa u dzikiego ptactwa. Z pewnością rodzi to pytania o skuteczność istniejącego monitoringu prewencyjnego, który powinien zapewnić wczesne wykrywanie i zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Nieskuteczny nadzór zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa
Specjaliści uważają, że nieodpowiedni nadzór nad dzikim ptactwem na obszarach jego występowania może doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków na drób, co może skutkować poważnymi stratami w sektorze drobiarskim.
Wykrywanie wirusa głównie u dzikiego ptactwa ma kluczowe znaczenie dla zarządzania informacjami na temat sytuacji HPAI na wolności i informowania hodowców drobiu na czas o zagrożeniach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na fermy drobiu. Prawodawstwo UE przewiduje określone środki zwalczania choroby, które należy wdrożyć natychmiast w przypadku wystąpienia ogniska choroby, poprzez ustanowienie stref ochrony i nadzoru oraz wzmocnienie środków bezpieczeństwa biologicznego na fermach. Praktyka pokazała jednak, że w niektórych gospodarstwach drobiarskich w Europie środki zapobiegawcze nie były wystarczające, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne gospodarstwa.
Potrzebny jest kompleksowy i skuteczny system monitorowania 
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa, według ekspertów weterynaryjnych, konieczne jest kontynuowanie zarówno aktywnego, jak i pasywnego monitorowania dzikich ptaków w miejscach ich gromadzenia się oraz w pomieszczeniach dla drobiu. Szczególną uwagę należy zwrócić na monitorowanie migrujących dzikich ptaków wodnych, które są głównymi nosicielami i roznosicielami wirusa ptasiej grypy na wolności. Ważne jest również, aby nie ignorować potencjalnego zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród ssaków drapieżnych.
Zwiększone bezpieczeństwo biologiczne jest potrzebne na Litwie
HPAI zwraca uwagę, że w świetle sytuacji epidemiologicznej w Europie konieczne jest również, aby litewski sektor hodowli drobiu ocenił skuteczność wdrażania wymogów bezpieczeństwa biologicznego w tym okresie i, jeśli to konieczne, wzmocnił stosowanie takich wymogów, aby zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się wirusa HPAI. Jest to kluczowa bariera, która może chronić drób przed wyniszczającą chorobą.
Podczas najbardziej aktywnego okresu migracji ptaków przelotnych, ptaki powinny być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ ryzyko zawsze pozostaje, szczególnie w pobliżu otwartych zbiorników wodnych, gdzie ptaki migrują i mogą przenosić wirusa w odchodach, zanieczyszczać wodę lub poprzez paszę przechowywaną na zewnątrz. Mamy nadzieję, że świadomość wśród hodowców i opiekunów drobiu pomoże zapobiec wybuchom epidemii tego wysoce zjadliwego wirusa na Litwie.
Międzynarodowa konkurencyjność i stabilność sektora drobiarskiego
Bioasekuracja, jako kluczowy środek zapobiegawczy, nie tylko znacznie zmniejsza ryzyko wpływu wysoce zjadliwej grypy ptaków na litewski sektor drobiarski, ale także chroni eksport tego kraju. Każdy wybuch epidemii ma bezpośredni wpływ na sektor drobiarski i zdolność firm do konkurowania na rynku międzynarodowym. W związku z tym HPAI wzywa krajowe przedsiębiorstwa drobiarskie do zwrócenia większej uwagi na wdrażanie wymogów bezpieczeństwa biologicznego oraz, w miarę możliwości, do wdrożenia dodatkowych środków ochronnych w tym aktywnym okresie występowania wirusa HPAI w Europie.