Copa-Cogeca publikuje manifest w sprawie rolnictwa ekologicznego

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Rolnictwo ekologiczne to metoda produkcji, która koncentruje się na ochronie gleby, wody, bioróżnorodności i dobrostanu zwierząt. Aby chronić istniejące inwestycje rolne i poprawić rentowność rolników, należy zachować równowagę między podażą a popytem. Dalszy wzrost produkcji ekologicznej będzie wymagał znacznie większego popytu ze strony konsumentów. Aby zachęcić do ekologicznej konsumpcji, ważne jest, aby nagłośnić korzyści i wiarygodność rolnictwa ekologicznego oraz edukować konsumentów.

Copa – Grupa Robocza ds. Rolnictwa Ekologicznego Cogeca opracowała manifest rolników określający kluczowe argumenty, wyzwania i działania, które należy wdrożyć w celu promowania rolnictwa ekologicznego i osiągnięcia celu, jakim jest 25% gruntów rolnych w UE uprawianych ekologicznie do 2030 r.

>

Główne argumenty:

Rolnictwo ekologiczne jest integralną częścią wielu celów Zielonego Ładu UE. Zwiększenie rolnictwa ekologicznego może zmniejszyć zużycie chemikaliów w rolnictwie, zwiększyć różnorodność biologiczną na gruntach rolnych i poprawić dobrostan zwierząt.

Korzyści dla środowiska: Rolnictwo ekologiczne przynosi szereg korzyści dla środowiska, w tym mniejsze zużycie pestycydów, lepszy stan gleby i zwiększoną bioróżnorodność.

Dobrostan zwierząt: Wymogi ekologiczne zapewniają lepsze warunki dla dobrostanu zwierząt, w szczególności poprzez zwiększenie obszaru, na którym trzymane są zwierzęta gospodarskie oraz poprzez zapewnienie dostępu do pastwisk i obszarów zewnętrznych, które umożliwiają zwierzętom swobodne poruszanie się.

Wpływ na gospodarkę: Pozytywny wkład w rozwój obszarów wiejskich i tworzenie miejsc pracy w sektorze rolnym. Promując zrównoważone praktyki, rolnictwo ekologiczne może pomóc w stworzeniu bardziej odpornej lokalnej gospodarki. Wspiera ono małe i średnie gospodarstwa rolne, które są niezbędne dla utrzymania społeczności wiejskich. Ponadto rolnictwo ekologiczne może otworzyć nowe rynki i możliwości dla rolników, w tym wyższe ceny produktów ekologicznych, co może pomóc poprawić rentowność gospodarstw.

Główne wyzwania dla rolników w sektorze

Obciążenia regulacyjne: Zmiana rozporządzenia (UE) nr 848/2018 wprowadziła bardziej rygorystyczne wymogi, utrudniając rolnikom ich wdrożenie.

Dostęp do rynku i uczciwe wynagrodzenie: UE jest daleko w tyle za celem Planu Działań na rzecz Ekologii, który zakłada, że do 2030 r. 25% gruntów rolnych będzie uprawianych ekologicznie, a w 2022 r. wynik ten wyniesie zaledwie 10,5%. Ekologiczna uprawa żywności wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami produkcji, które niestety nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w cenach, jakie rolnicy otrzymują za swoje produkty. Dlatego ważne jest, aby zapewnić realizację długoterminowych umów w celu osiągnięcia wyższych poziomów dochodów.

Zaufanie konsumentów i popyt: Stymulowanie popytu konsumentów jest również niezbędne dla rozwoju sektora. Aby promować rozwój gospodarstw ekologicznych, ważne jest budowanie i wzmacnianie zaufania konsumentów oraz skupienie się na edukacji i informowaniu o korzyściach płynących z produktów ekologicznych.

Kluczowe działania

Zajęcie się kwestiami technicznymi unijnego rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej (UE) nr 848/2018, w przypadku których można zmniejszyć obciążenie rolników ekologicznych. Należy wziąć pod uwagę konkretne obawy na poziomie gospodarstwa, pochodzące z całej Europy, aby rozporządzenie było bardziej przyjazne dla rolników i aby sprostać konkretnym wyzwaniom, które negatywnie wpływają na codzienną pracę rolników i ich dochody. Pomoże to utrzymać i zwiększyć atrakcyjność sektora dla właścicieli gospodarstw ekologicznych i przyszłych pokoleń.

Promowanie produktów ekologicznych: Zapewnienie lepszego wykorzystania budżetu UE w celu promowania produkcji ekologicznej i informowania pokolenia konsumentów poprzez ukierunkowane kampanie i programy edukacyjne. Rzeczywiście, 28% budżetu jest przeznaczone na sektor ekologiczny w ramach polityki promocyjnej, ale większość tych środków nie jest wykorzystywana w sposób ukierunkowany.

.

Inwestowanie w badania i innowacje: Zwiększenie inwestycji w badania i innowacje w sektorze ekologicznym w celu rozwoju profesjonalnej i specjalistycznej wiedzy, poprawy praktyk rolniczych i sprostania wyzwaniom technicznym. Sektor ekologiczny powinien otrzymać fundusze na badania i innowacje w celu wspierania inicjatyw klimatycznych, zrównoważonych dostaw organicznych składników odżywczych i białek oraz ukierunkowanej hodowli i zarządzania zdrowiem i dobrostanem zwierząt.

Zajmując się tymi kluczowymi obszarami, możemy wspierać zrównoważony rozwój sektora rolnictwa ekologicznego, zapewniając, że pozostanie on opłacalną i atrakcyjną opcją dla rolników i konsumentów na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Žemės ūkio rūmai

Wideo