Oczekiwania litewskiego przemysłu poprawiły się w sierpniu

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Oczekiwania litewskiego przemysłu poprawiły się w sierpniu, rosnąc do 47,1 z 45,9 w lipcu, odwracając trend spadkowy od maja, zgodnie z Indeksem Oczekiwań Przemysłu Litewskiego (PLI), opracowanym przez Konfederację Przemysłowców Litewskich (LCI).

.

Bardziej optymistyczna ocena po czterech miesiącach wynikała głównie z poprawy oczekiwań dotyczących produkcji przemysłowej w nadchodzących miesiącach i nieznacznej poprawy oczekiwań dotyczących popytu przemysłowego. Zamówienia przemysłowe, które nieznacznie poprawiły się od początku roku, pozostają stabilne (ani znacząco nie rosną, ani nie spadają). Poziom zapasów jest odpowiedni i nie jest nadmierny. Popyt na rynkach eksportowych jest również zasadniczo stabilny, choć na przykład firmy z sektora tekstylnego i odzieżowego spodziewają się dalszego spadku eksportu.

W niektórych sektorach przemysłowych odnotowuje się rosnące nastroje związane z redukcją zatrudnienia. Niewiele firm spodziewa się wzrostu sprzedaży i dominuje pewien stopień samozadowolenia.

Chociaż większość firm nie planuje zmian w zatrudnieniu, prawie jedna na sześć firm zajmujących się produkcją tekstyliów i prawie jedna na trzy firmy odzieżowe są w nastroju redukcyjnym. Sektor stoi w obliczu agresywnej konkurencji ze strony azjatyckich producentów, która jest hamowana przez wysokie koszty produkcji na Litwie.

.

Podobne nastroje dotykają również firmy z sektora produkcji wyrobów metalowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń. Te ostatnie borykają się z poważnym niedoborem popytu na rynkach eksportowych (zamówienia z niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego wciąż pozostają w stagnacji). Prawie jedna na dwie firmy z sektorów komputerowego, elektronicznego i optycznego oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych będzie wkrótce chciała zwiększyć zatrudnienie.

W sierpniu wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych wyniósł 72,4%, o 0,4 punktu procentowego więcej niż w lipcu. Ten wynik wykorzystania mocy produkcyjnych jest poniżej długoterminowego celu wykorzystania mocy produkcyjnych na poziomie 75% (2015/2024). Jedynie produkcja artykułów spożywczych (87,4%), produkcja metalowych wyrobów gotowych innych niż maszyny i urządzenia (84,9%) oraz produkcja tekstyliów (74,7%) wykazały ponadprzeciętne wykorzystanie mocy produkcyjnych w sektorze przemysłowym.

W większości sektorów przemysłowych wykorzystanie mocy produkcyjnych wzrosło w ciągu miesiąca, tj. było wyższe niż w lipcu. Spadło w ciągu miesiąca w produkcji metalowych wyrobów gotowych, z wyjątkiem maszyn i urządzeń (z 85,7% w lipcu do 84,9% w sierpniu), w produkcji drewna i wyrobów z drewna i korka, z wyjątkiem mebli; w produkcji artykułów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania (z 71,9% w lipcu do 71,8% w sierpniu) oraz w produkcji odzieży (z 69,7% w lipcu do 68,9% w sierpniu).

Oczekiwania na sierpień były lepsze od średniej dla całego przemysłu w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (wskaźnik oczekiwań na poziomie 64,6 wobec 55,3 w lipcu), produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (53,7 wobec 53,3 w lipcu), produkcji artykułów spożywczych (49,6 wobec 48,3 w lipcu). –  48,3), produkcji odzieży (48,1, wzrost z 44,8 w lipcu), produkcji mebli (47,8, wzrost z 46,2 w lipcu), produkcji metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń (47,8, wzrost z 47,9 w lipcu) oraz produkcji chemikaliów (47,3, wzrost z 46,2 w lipcu).

Wideo