Płatności dla rolników wyniosą 10 milionów euro w wyniku szkód spowodowanych przez burze

Asociatyvi nuotr. VH Lietuva nuotr.

Według danych dotyczących szkód spowodowanych przez burzę pod koniec lipca, zakres szkód jest mniejszy niż oczekiwano, ze stratami plonów wynoszącymi około 23% na polach rzepaku i 5% na polach pszenicy, według funduszu wspólnego inwestowania w uprawy „Vereinigte Hagel“. Fundusz twierdzi, że otrzymał 1700 zgłoszeń od rolników o zniszczonych polach uprawnych o powierzchni ponad 70 000 hektarów.

Szacuje się, że wypłaty ubezpieczeń dla rolników wyniosą około 10 milionów euro. Kwota ta może ulec zmianie, ponieważ obecnie szacowane są tylko uprawy rzepaku ozimego i jarego.

Najbardziej dotknięte pola – 46% stanowiły zboża, 28% rzepak i 24% rośliny strączkowe. Najbardziej ucierpiały uprawy w okręgach Joniškis, Šiauliai, Kelme, Pasvalys i Radviliškis.

Przedstawiciel stowarzyszenia producentów warzyw: Uszkodzenia odnotowano w najbardziej dotkniętych deszczem obszarach 

Według wstępnych danych Zofija Cironkienė, ekspert Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Warzyw (LDAA), wyjaśnia, że największe straty odnotowuje się w miejscach, gdzie wystąpiły katastrofalne opady deszczu. Służba Hydrometeorologiczna odnotowała takie opady w 5 stacjach meteorologicznych: Telšiai (110,1 mm), Laukuva (97,3 mm), Šiauliai (93,1 mm), Joniškės (81,8 mm), Mažeikiai (80,7 mm).

„To (burzowe szkody w warzywach – ELTA) jest zlokalizowane, z większymi stratami, gdzie spadło kilka miesięcy opadów, działki są nadal podmokłe, a uprawy umrą“, – Z. Cirokienė powiedział ELTA.

Niektóre pola marchwi, buraków i szparagów są dotknięte, powiedziała. Nie ma wątpliwości, mówi ekspert LDAA, że niektóre uprawy będą chore w wyniku burzy, co będzie oznaczać gorsze zbiory.

„Na przykład gospodarstwo "Jakiškiai" ma obecnie ponad 20 hektarów marchwi i 30 hektarów buraków pod wodą. Podtopionych jest również ponad 150 ha upraw zbóż, a całe 2 ha szparagów na skrzyżowaniu dzielnic Anykščiai –  Panevėžys –  Ukmergė zostało podtopione. Niemożliwe jest przeprowadzenie zmechanizowanych prac konserwacyjnych“, – komentuje.

„Rozłożone szparagi wysychają wolniej w godzinach porannych, więc to tylko kwestia czasu, zanim pojawi się choroba. Nieowocne międzywęźla i ewentualne choroby doprowadzą do gorszych zbiorów w następnym roku, ponieważ szparagi nie zgromadzą wystarczającej ilości składników odżywczych" - mówi Z. Cirokienė.

„VH Lithuania“: Straty pszenicy są niskie

Toma Rickevičienė, szef oceny szkód w litewskim oddziale Funduszu „VH Lietuva“, mówi, że straty pszenicy są niskie – na większości pól 1-3%, w niektórych przypadkach – 6%.

„Chociaż sytuacja wydawała się tragiczna w czasie burzy, ważne jest, aby nie panikować z powodu wpływu ulewy na uprawy, ponieważ ich stan zależy głównie od pogody, która nastąpi później. Przed ulewą ziemia była spragniona deszczu i szybko wchłonęła 100-150 ml opadów (...), więc straty w plonach pszenicy są – małe“, – mówi T. Rickevičienė.

„VH Lietuva“ menedżer Martynas Rusteika podkreśla, że opady deszczu były krótkotrwałe, co pozwoliło na zebranie części wymłóconych upraw. Powiedział, że gdyby deszcz utrzymywał się przez 10-15 dni, byłaby to tragedia, co nie ma miejsca w obecnej sytuacji.

„Pszenica zalega na niektórych polach, ale jest już w fazie twardej dojrzałości i natura pozwala rolnikom zebrać te plony tak szybko, jak to możliwe. Ci, którzy mają dobre maszyny, już młócą pola pszenicy. Na polach rzepaku ozimego szkody są poważniejsze. Na większości pól 11-15%, a na niektórych nawet 100% rzepaku zostało wybite, ponieważ deszcz spowodował otwarcie strąków i wypadnięcie ziarna. Jednak, paradoksalnie, usunięcie rzepaku również pomogło chronić uprawy" - komentuje Rusteika.

Jakie szkody wyrządziły ulewne deszcze na polach fasoli, będzie można ocenić później, ponieważ do terminu zbiorów pozostały tylko 2-3 tygodnie.

Fundusz ubezpieczeń upraw „VH Lietuva“ zrzesza 2,5 tys. rolników, obejmuje 96% całego rynku ubezpieczeń upraw i ubezpieczył jedną trzecią podlegającego ubezpieczeniu obszaru litewskich upraw. VH Lietuva“ przejął zbiorowe doświadczenie w zakresie kontroli szkód w uprawach od niemieckiego funduszu ubezpieczeń wzajemnych Vereinigte Hagel“ (VH), który działa od 200 lat i obejmuje ponad 110 000 rolników w 10 krajach Unii Europejskiej - na Litwie, Łotwie, w Polsce, Danii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Chorwacji i we Włoszech.

Wideo