Propozycja zwolnienia z obowiązku rejestracji dla turystów wiejskich zatwierdzona po dyskusji

Asociatyvi nuotr.

Po czytaniu, Sejm zatwierdził poprawkę do ustawy o turystyce, zgodnie z którą dostawcy usług turystyki wiejskiej nie będą już zobowiązani do informowania mieszkańców Litwy o ich pobycie w ciągu 24 godzin.

Zgodnie z nową ustawą o turystyce przyjętą w 2022 r., właściciele gospodarstw wiejskich byliby zobowiązani od 1 lipca tego roku do niezwłocznego rejestrowania w systemie informacyjnym wszystkich osób przebywających na litewskiej wsi.

Według posła Andriusa Bagdonasa, poprawka ta, zainicjowana przez członków Komisji Spraw Gospodarczych, jest skierowana do organizatorów turystyki wiejskiej, którzy są obecnie poddawani nadmiernym i nieproporcjonalnym obciążeniom administracyjnym ze względu na obecne nadmierne i nieproporcjonalne wymagania.

„Wymóg codziennej elektronicznej rejestracji gości, który został wprowadzony 1 lipca, stał się poważnym wyzwaniem w odległych obszarach, gdzie nie ma niezawodnego połączenia internetowego, a także dla małych przedsiębiorców, którym czasami brakuje również technologicznego know-how i sprzętu. Proponowana zmiana zapewniłaby większą elastyczność, umożliwiając rejestrację nie częściej niż raz w miesiącu, dostosowaną do możliwości i specyfiki usługodawców“, − powiedział parlamentarzysta na posiedzeniu Sejmu.

Liczba zakwaterowanych obywateli Litwy i liczba ich noclegów powinna być zgłaszana do Krajowego Systemu Informacji Turystycznej co najmniej raz w miesiącu przez dostawcę usług turystycznych.

Organizator zakwaterowania świadczący usługi turystyki wiejskiej powinien zapewnić, że cudzoziemcy, z wyjątkiem towarzyszących im małoletnich dzieci, którzy są zakwaterowani, przedstawią dowód swojej tożsamości poprzez okazanie ważnego dokumentu tożsamości organizatorowi zakwaterowania.

Po debacie 114 posłów głosowało za przyjęciem poprawek (projekt nr XIVP-3930(2)), 1 był przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Sejm będzie musiał ponownie głosować nad ich przyjęciem.

Jeśli nowelizacja zostanie przyjęta przez Sejm, wejdzie ona w życie 1 stycznia 2025 r.

Wideo