Sąd ukarał byłego szefa działu prawnego NMA T. Jakutisa i 5 innych osób grzywną w wysokości prawie 100 000 euro

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Litewski Sąd Najwyższy, po odrzuceniu skarg kasacyjnych trzech skazanych osób, utrzymał w mocy wyrok skazujący byłego dyrektora Departamentu Prawnego Krajowej Agencji Płatniczej (NPA), Tautvydasa Jakutisa, oraz pięć innych osób za nadużycia. Sąd Apelacyjny nałożył na ówczesnego szefa departamentu NMA ostateczną grzywnę w wysokości 18 830 euro. Pięć innych osób skazanych za handel wpływami będzie musiało zapłacić grzywny w wysokości od 9 400 do 32 000 euro, w sumie prawie 100 000 euro.

Dochodzenie przedprocesowe w sprawie przestępstw korupcyjnych w NMA zostało przeprowadzone przez Specjalną Służbę Śledczą, kierowaną przez prokuratorów z Wydziału Śledczego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Okręgowej w Wilnie i wspieraną przez prokuraturę.

Z danych sprawy wynika, że w 2015–2017 r. G. P., dla własnej korzyści, bezpośrednio lub przez pośrednika V. T., zgodził się przyjąć łapówkę w wysokości około 50 tys. euro i wspólnie wziął ponad 12 tys. euro jako łapówkę od 3 osób. W zamian obiecał wpłynąć na ówczesnego dyrektora Departamentu Prawnego NMA, pana T. Jakutisa, aby działał nielegalnie w ramach wykonywania swoich uprawnień.

Ówczesny dyrektor Departamentu Prawnego NMA i przewodniczący Komisji ds. Rozwiązywania Problemów w Administracji Wsparcia mieli do czynienia z problemami, które pojawiły się w administracji środków wsparcia w ramach kompetencji NMA. Będąc znajomym pana P. i utrzymując z nim przyjazne stosunki, pan Jakutis zabiegał i podejmował korzystne decyzje na posiedzeniach Komisji w sprawach wnioskowanych przez pana P.

.

Działając poza interesem służby, przedstawiciel NMA aktywnie dążył do zapewnienia przyznania finansowania, niewykrycia nieprawidłowości lub rozszerzenia przyznania środków pomocowych na projekty, na które miał wpływ pan P., a także do bezpośredniego informowania pana P. o decyzjach podjętych przez Komisję.

Sąd apelacyjny uznał, że J. Jakutis, umyślnie naruszając wymogi przepisów i zasady w nich określone oraz bezprawnie wykorzystując swoje stanowisko służbowe i nadane mu uprawnienia, działał w interesie innych osób, podważył autorytet NMA i reputację urzędnika służby cywilnej, wyrządzając w ten sposób poważną szkodę niematerialną interesom państwa.

Sąd apelacyjny uznał, że J. Jakutis, wykorzystując swoje stanowisko służbowe i nadane mu uprawnienia, działał w interesie innych osób, podważył autorytet NMA i reputację urzędnika służby cywilnej, wyrządzając w ten sposób poważną szkodę niematerialną interesom państwa.

Biznesmen G. P., uznany winnym handlu wpływami, został również skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Decyzja Sądu Najwyższego Republiki Litewskiej jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Wideo