Szef Komitetu Rady Ukrainy w Wilnie: decyzje w sprawie rosyjskiego zboża są niewystarczające

Asociatyvi nuotr.

ŠW zeszłym tygodniu Komisja Europejska kilkakrotnie proponowała podniesienie ceł na import rosyjskiego i białoruskiego zboża, ale Ołeksandr Mereżko, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy, twierdzi, że to nie wystarczy.

Chociaż Komisja argumentuje, że wysokie cła powinny sprawić, że ziarno juana będzie niekonkurencyjne na rynku UE, O. Merežka powiedział, że podobne ograniczenia powinny zostać nałożone na szerszy zakres towarów.

„Sankcje są dobre, ale trzeba spojrzeć na ostateczny cel sankcji, a ostatecznym celem jest izolacja Rosji dla wszystkichšsome. Dlatego sankcje, które już obowiązują, są dobre, ale nie są tak skuteczne, jak mogłyby być. Rosja powinna być izolowana przez cały czas - politycznie, ekonomicznie, dyplomatycznie, powiedział.

Dzień wcześniej Wspólnota zgodziła się również na ograniczenie bezcłowego importu niektórych ukraińskich produktów rolnych, w tym niektórych zbóż, co było dozwolone po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, ale wywołało silne protesty rolników w wielu krajach bloku.

Spory dotyczące handlu ukraińskimi produktami rolnymi skłaniają ekspertów do obaw, że uzgodnienie członkostwa w UE będzie znacznie trudniejsze niż wcześniej sądzono.

Według Politico, przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego mniej mówi się o rozszerzeniu bloku. Przywódcy europejscy unikają rozmów na temat tego, czego kraje UE będą potrzebować, jeśli Ukraina stanie się członkiem, a będą musiały płacić więcej i otrzymywać mniej, podczas gdy 44-milionowy kraj miałby duży wpływ na instytucje UE, a istnieją obawy o zwiększoną konkurencję.

O. Mereżko uważa, że Ukraina nie będzie zobowiązaniem gospodarczym, ale atutem dla rozwoju UE.

„Myślę, że jeśli chodzi o konkurencję, jest to rodzaj błędnego przekonania, które wpada w ręce propagandy Putina, ponieważ Ukraina może być w rzeczywistości ogromnym rynkiem zbytu dla towarów produkowanych w Europie,“ powiedział.

„Aby rozpocząć drogę do Unii Europejskiej, potrzebowaliśmy dwóch rewolucji, mam na myśli pomarańczową rewolucję i rewolucję godności. Obie rewolucje miały na celu wprowadzenie Ukrainy do europejskiej rodziny, a wojna spowodowała, że zapłaciliśmy ogromną cenę za nasze pragnienie stania się częścią europejskiej rodziny" - dodał O. Merežka.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy powiedział, że jego zdaniem Litwa, Polska i Ukraina powinny rozszerzyć działalność Trójkąta Lubelskiego.

Uważył, że w jednym z krajów mógłby powstać wspólny uniwersytet dla młodzieży z Litwy, Ukrainy i Polski.

Wideo