Z jubileuszowego wydarzenia Terra Madre Salone del Gusto 2024 z przesłaniem dla gospodarstw rolnych i rolników

Asociatyvi nuotr.

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Terra Madre Salone del Gusto 2024, wydarzenia odbywającego się co dwa lata, miała miejsce w Turynie, we Włoszech, w dniach 26-30 września. W ciągu dwudziestu lat istnienia wydarzenie gościło ponad 40 000 delegatów z całego świata. W tym roku 3000 delegatów ze 122 krajów wzięło udział w wydarzeniu, koncentrując się na zmianach klimatycznych, zachowaniu kultury żywności oraz możliwościach i perspektywach gospodarstw ekologicznych. Uczestnicy prezentowali swoje produkty na 700 stoiskach.

Slow Food, inicjator tego wyjątkowego wydarzenia, zaprosił prezes Stowarzyszenia Slow Tourism, Henriettę Miliauskiene, do reprezentowania swojego kraju. Na Litwie było kilka inicjatyw, aby dołączyć do ruchu Slow Food, ale bez powodzenia.

Wydarzenie Terra Madre 2024 skupiło się na nowej inicjatywie Slow Food – gospodarstwach rolnych. Latem odbyło się pierwsze szkolenie na odległość dla przyszłych ewaluatorów gospodarstw Slow Food. Henrieta Miliauskiene została wybrana jako jedna z 30 oceniających z całego świata, którzy musieli faktycznie wypróbować system oceny i nominować co najmniej jedno gospodarstwo do kategorii Slow Food Farm w swoim kraju.

Około 200 kolejnych asesorów zostało przeszkolonych podczas wydarzenia Terra Madre w Turynie, aby oceniać gospodarstwa przy użyciu specjalnie opracowanego kwestionariusza. Oczekuje się, że do 2025 r. 1000 gospodarstw zostanie nominowanych w kategorii Slow Food Farm na całym świecie. Jedno litewskie gospodarstwo zostało nominowane do tej kategorii. Proces oceny wciąż trwa. Do końca roku powinny zostać ujawnione pierwsze oficjalnie uznane gospodarstwa Slow Food na całym świecie.

Czym jest Slow Food Farm? Nie jest to certyfikat dla produktów, ale nominacja dla gospodarstwa. Jest to międzynarodowe wyróżnienie dla gospodarstwa, które działa zgodnie z zasadami agroekologii. Czym jest agroekologia? To zrównoważone rolnictwo, w którym bioróżnorodność, tradycja i szacunek dla natury odgrywają kluczową rolę. Slow Food Farm mówi NIE chemikaliom, GMO i monokulturom. Slow Food Farm mówi TAK starożytnym nasionom, udomowionym gatunkom zwierząt i tradycyjnej kuchni. Pożywna, czysta i uczciwie wyprodukowana żywność – to podstawowe kryteria Slow Food Farm.

Slow Food jest społecznością zwolenników od prawie 40 lat. Koncentrowała się i nadal koncentruje na żywności, jakości żywności i tradycjach żywieniowych. Ostatnio skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej widoczne na całym świecie i są w znacznym stopniu powiązane z wpływem farm chemicznych na środowisko. Żywność zaczyna się na farmie. I to właśnie w światopoglądzie i wartościach rolnika zaczyna się gospodarstwo, więc nie jest przypadkiem, że Slow Food koncentruje się na gospodarstwach, które starają się dostarczać pożywne, czyste i uczciwie uprawiane produkty.

Podczas Terra Madre co godzinę odbywało się jednocześnie około 20 wydarzeń, dyskusji, konferencji, spotkań i degustacji. Łącznie 1000 wydarzeń. Sedno tego wszystkiego – jak zarządzać trwającymi kataklizmami i zapewnić wszystkim dostęp do zdrowej, pożywnej i niezanieczyszczonej żywności, jak zarządzać degradacją ziemi i zapewnić różnorodność biologiczną.

Przedstawiciele Litwy obecni na wydarzeniu wkrótce przygotują tłumaczenia kluczowych dokumentów Slow Food na język litewski. Zorganizowane zostaną również szkolenia dla kilku potencjalnych społeczności, które mogłyby stać się pierwszymi convivium Slow Food w naszym kraju. Członkowie tych convivium będą nadal szerzyć idee Slow Food na Litwie poprzez żywność, którą przygotowują/uprawiają.

Wideo