Budowa mostu rolniczego między UE a Mołdawią

ŽŪM nuotr.

Kazys Starkevičius, minister rolnictwa, odwiedza Mołdawię, która wybrała Litwę jako partnera, który pomoże jej na drodze do integracji z Euro.

Październik to bardzo ważny czas dla Mołdawii, która nie chce już dłużej rozpamiętywać przeszłości. 20 października odbędą się tu wybory prezydenckie i referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Na zaproszenie ministra rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii, Vladimira Bolea, litewski minister rolnictwa, wraz ze swoimi odpowiednikami z Łotwy, Estonii i Rumunii, przybył, aby wspierać, zachęcać, dzielić się doświadczeniami i wnieść wkład w debatę na temat rozwoju rolnictwa w Mołdawii. Mołdawię odwiedził również komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski.

Największym wyzwaniem dla Mołdawii jest obecnie przygotowanie się do ratyfikacji rozporządzeń UE i innych niezbędnych dokumentów, tj. ich dostosowanie do krajowych ram prawnych, przy braku wykwalifikowanych specjalistów.

Ministerstwo Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego odbyło spotkania ze specjalistami z departamentów przygotowujących różne dokumenty akcesyjne UE. Dzielono się doświadczeniami w mobilizowaniu kadr na potrzeby akcesji do UE, dyskutowano o możliwościach pozyskania i wykorzystania wsparcia przedakcesyjnego.

Podczas wizyty ministrowie i komisarz UE prowadzili również rozmowy z przedsiębiorcami i rolnikami. Skupili się na tym, jakich błędów nie należy powtarzać i podkreślili, że ziemia jest najważniejszym miejscem, od którego należy zacząć. Mołdawianie byli zainteresowani tym, jak zmienił się sektor rolny w kraju od czasu przystąpienia do UE, jak ministerstwa współdziałają z rolnikami, jak zależą od nich dotacje dla rolników z UE, jak współpracować z rolnikami i przetwórcami z UE itp.

Podczas spotkania zwrócono uwagę, że proces przystąpienia do UE nie jest szybki i łatwy i wymaga odpowiedzialnego przygotowania, ale pierwszym krokiem jest głosowanie za przystąpieniem do UE w referendum.

Podczas wizyty w Mołdawii odbyło się także nieformalne spotkanie przewodniczącego mołdawskiego parlamentu Igora Grosa z ministrem Starkevičiusem, podczas którego omówiono ogólny stan przygotowań do akcesji do UE, a także nastroje społeczne.

.

W tym samym czasie, co wizyta unijnego komisarza ds. rolnictwa w Mołdawii, odbyło się także osobne spotkanie dwustronne ministra Starkevičiusa z unijnym komisarzem Wojciechowskim. Głównym tematem było uproszczenie procedur wdrażania i zmiany planów strategicznych WPR. Podkreślono, że modyfikacja planów strategicznych będzie bardziej elastyczna, a elementy techniczne, takie jak terminy sianokosów czy zasiewów, pozostaną w gestii państw członkowskich lub będzie można je łatwo zmienić. Plan strategiczny powinien określać jedynie elementy strategiczne, a nie szczegółowe wymagania techniczne.

Minister Starkevičius, wskazując, że poprawki do litewskiego planu strategicznego WPR zostały przedłożone Komisji Europejskiej 18 września, nie tylko wymienił najważniejsze przykłady poprawek, ale także poprosił o ich ocenę i zatwierdzenie tak szybko, jak to możliwe.

Žemės ūkio ministerija

Wideo