K. Navickas spotyka się z ministrem rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii
Delegacja pod przewodnictwem Vladimira Bolei, ministra rolnictwa i przemysłu spożywczego oraz wicepremiera Mołdawii, odwiedziła Ministerstwo Rolnictwa (MAA), aby zapoznać się z doświadczeniami Litwy w dziedzinie rolnictwa w kontekście przystąpienia do Unii Europejskiej (UE). Kraj ten przeprowadzi referendum w sprawie przystąpienia do UE jesienią wraz z wyborami prezydenckimi, więc pomoc Litwy dla Mołdawii była i jest szczególnie ważna.
Minister rolnictwa Kęstutis Navickas wyraził poparcie dla mołdawskich aspiracji eurointegracyjnych, mówiąc, że Litwa docenia postępy tego kraju we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie deoligarchizacji i walki z korupcją i pragnie zapewnić, że prawdziwe negocjacje i konferencja międzyrządowa z Mołdawią (i Ukrainą) odbędą się tak szybko, jak to możliwe.
„Panie ministrze, mój przyjacielu, naprawdę dobrze jest widzieć pana i pańską delegację na Litwie. Z niecierpliwością czekamy na decyzje Rady Europejskiej i oczywiście na korzystny wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi i gratulujemy Republice Mołdawii zostania kandydatem do UE, a także cieszymy się, że wybraliście Litwę jako partnera, który pomoże wam na drodze do eurointegracji. Zawsze jesteśmy gotowi podzielić się naszym doświadczeniem w zakresie integracji europejskiej z naszymi mołdawskimi kolegami", powiedział litewski minister rolnictwa w swoich gratulacjach dla ministra, którego nazywa przyjacielem.
„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę tu być, mamy bardzo dobre relacje współpracy międzyinstytucjonalnej między naszymi krajami, co jest wynikiem wspólnej pracy i dzielenia się wiedzą. Czujemy pełne wsparcie, a doświadczenie i wiedza są nieocenione, więc jesteśmy bardzo wdzięczni" - powiedział minister Bolea z Mołdawii.
Mołdawia rozumie, że musi starać się bardziej, aby uzyskać wyniki, a jeśli istnieją wolniejsze procesy, chce, aby były one szybsze, dlatego odwiedza różne kraje, zdobywając doświadczenie i wiedzę, aby proces szkolenia różnych instytucji był jak najszybszy i płynny, podkreślił.
„Aspirujemy do bycia takimi jak wy, więc wciąż mamy wiele do zrobienia i wiele rzeczy do osiągnięcia", powiedział mołdawski minister, który poświęcił wiele uwagi dostarczaniu informacji na temat działań antykorupcyjnych w kraju, który aktywnie przygotowuje się do przystąpienia do UE.„Korupcja jest rakiem w naszym społeczeństwie i walczymy z nią. To nasza najtrudniejsza walka, ale jesteśmy pewni, że osiągniemy nasze cele."
Mówiąc o litewskim sektorze rolnym i jego osiągnięciach, minister Navickas podkreślił, że przedsiębiorstwa rolne już zdały sobie sprawę, że wydajność jest kluczem do przetrwania na rynku. Mówił o priorytetach sektora i trudnościach, jakie Mołdawia może napotkać we wdrażaniu reform rolnych.
Przedstawiciele Państwowej Służby Żywności i Weterynarii, Państwowej Służby Produkcji Roślinnej i Krajowej Agencji Płatniczej podległej Ministerstwu Rolnictwa z zadowoleniem przyjęli płynną i długotrwałą dwustronną współpracę międzyinstytucjonalną i podkreślili, że zawsze są gotowi do pomocy i dzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą.
Handel dwustronny
W 2023 r. eksport produktów rolno-spożywczych do Mołdawii wyniósł 8,3 mln euro (o 6,3% mniej niż w 2022 r.), zajmując 70. miejsce na 157 partnerów eksportowych pod względem struktury eksportu według kraju.
Import z Mołdawii w 2023 r. wyniósł 7,7 mln EUR (o 25,3% więcej niż w 2022 r.), a pod względem importu według krajów MD zajęła 43. miejsce na 134 kraje.
Głównymi produktami eksportowymi Mołdawii są wyroby tytoniowe, piwo słodowe, chleb i wyroby cukiernicze, sery, przetworzone lub zakonserwowane produkty rybne, kawior i substytuty kawioru, czekolada i inne produkty spożywcze zawierające kakao.
>Główne towary importowane przez Mołdawię to nasiona słonecznika, siemię lniane, wino, moszcz winogronowy, napoje spirytusowe, nasiona oleiste, morele, wiśnie, brzoskwinie, śliwki, winogrona i orzechy.