I. Hofman będzie dążył do umożliwienia rolnikom zmniejszenia obciążeń podatkowych poprzez uzyskanie osobowości prawnej.
Zmiany podatkowe mogą być bardzo kosztowne dla rolników, mówi minister rolnictwa Ignas Hofmanas. Dlatego też będzie naciskał na rolników, aby stali się osobami prawnymi w celu zmniejszenia ich obciążeń podatkowych.
„Możemy dokonać przeglądu obecnego systemu, zmienić go i zachęcić rolników do uzyskania osobowości prawnej. Traktowanie i opodatkowanie ich jako osób prawnych byłoby właściwym rozwiązaniem. Jest to jednak bardzo złożona kwestia i zostanie rozstrzygnięta wspólną decyzją rządu" - powiedział dziennikarzom na początku tego tygodnia poseł Hofman.
„Omówimy tę kwestię z posłami, ze społecznością rolniczą i będziemy szukać najbardziej akceptowalnego dla nich statusu. Nie mają oni żadnych podobieństw do osób zatrudnionych na umowę o pracę. To znacznie bardziej przypomina firmę prowadzącą działalność produkcyjną", uzasadnił minister rolnictwa.
Zauważył jednak, że nie każdy rolnik musiałby lub uznałby za opłacalne stać się osobą prawną, ponownie rejestrując się jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (PLC) lub mała spółka osobowa (LP).
„Drobni rolnicy mogą nawet nie osiągnąć poziomu dochodu, który zwiększyłby ich GPT i nie warto byłoby zmieniać ich statusu. Inną ważną kwestią jest to, czy gospodarstwo jest zarejestrowane jako podatnik VAT. Niektórzy ludzie prowadzą gospodarstwa rolne, aby dodać trochę do swoich obecnych dochodów lub zaspokoić osobiste potrzeby żywieniowe" - powiedział poseł Hofman.
Jednak większość rolników, którzy zarabiają na życie, jest samozatrudniona, a ich dochody podlegają obecnie maksymalnie 15% podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT). Jeśli jednak poprawki rozpatrywane obecnie przez Sejm wejdą w życie, ich działalność będzie opodatkowana w taki sam sposób, jak normalne zatrudnienie.
20%. Stawka GPT byłaby pobierana od rocznego dochodu do 36 średnich wynagrodzeń (średnie wynagrodzenie, w przyszłym roku – 82,9 tys. euro), 25% – od 36 do 60 średnich rocznych wynagrodzeń (średnie wynagrodzenie, w przyszłym roku – 82,9 tys. euro), – 32% – od 60 średnich wynagrodzeń (w przyszłym roku – ponad 138,2 tys. euro).
Podatek dochodowy od osób fizycznych wynosiłby 15%.
Według ministra, zmiany podatkowe mogą dotknąć około 1000 profesjonalnych gospodarstw rolnych.
„Problemem dla rolników jest nie tylko GPT, który płacą od dochodu podlegającego opodatkowaniu, ale także „Sodra“ podatek od zysków. Muszą oddać prawie połowę swoich zarobków na podatki, co nie jest normalne", mówi I. Hofmanas.
Powiedział, że rolnicy pracujący jako osoby prawne płaciliby bardziej proporcjonalne podatki i byliby w stanie prowadzić swoją działalność z większą pewnością.
„Gdyby rolnik działał jako osoba prawna, płaciłby sobie pensję, a płacony podatek zależałby od otrzymywanego wynagrodzenia. Rolnicy nie mają również możliwości refinansowania, które mają inne podmioty, – argumentuje szef MAF.
.
„Są oni szczególnie pokrzywdzeni przez fakt, że ryzykują nie tylko majątkiem gospodarstwa, ale także swoim majątkiem osobistym. W przypadku niepowodzenia rolnik może nawet stracić dom, – argumentuje I. Hofmanas.
.
W czwartek poprawki do podatku od nieruchomości niemieszkalnych (NPRT) przeszły pierwsze głosowanie w Sejmie, we wtorek - wzrost podatku dochodowego od osób prawnych o 1% punktu procentowego, zmiany w GPT poprzez wprowadzenie trzech progresywnych stawek w przedziale 20-32% dla całkowitej kwoty dochodu oraz wprowadzenie podatku od "cukru" lub akcyzy na słodkie napoje.
Rozważane będzie również zniesienie ulgi w podatku od wartości dodanej (VAT) na ogrzewanie, ciepłą wodę i drewno opałowe, która zostałaby ustalona na poziomie 21% zamiast obecnych 9%.
Ponadto, rozważone zostanie wprowadzenie podatku od ubezpieczeń majątkowych i osobowych, który wynosiłby 10% od większości składek ubezpieczeniowych, a wpływy z tak zwanej składki na ubezpieczenie byłyby przeznaczane na obronność.
Ministerstwo Finansów szacuje, że jeśli wszystkie propozycje podatkowe zostaną przyjęte, dodadzą one 248,7 mln euro do budżetów państwowych i gminnych w przyszłym roku i 624,6 mln euro w 2027 r.
Część dodatkowych dochodów powinna zostać przeznaczona na finansowanie obrony narodowej, która ma przynieść 306 mln euro w przyszłym roku i 523,6 mln euro w 2027 r.
Według szacunków Ministerstwa Finansów, po przyjęciu wszystkich propozycji podatkowych, do budżetów państw i gmin wpłynie 248,7 mln euro.
