I. Hofmanas: plany stworzenia platformy umożliwiającej obywatelom porównywanie cen żywności

Ignas Hofmanas. Gedimino Stanišausko nuotr.

Powstanie platforma, na której konsumenci będą mogli porównywać ceny koszyka artykułów pierwszej potrzeby i różnych produktów w różnych sklepach, powiedział minister rolnictwa Ignas Hofmanas.

Zgłosił swoje uwagi po trzecim spotkaniu Rady Żywnościowej utworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa (MAA) w czwartek.

„Celem jest zebranie i zagregowanie cen oferowanych przez wszystkie sklepy na jakiejś platformie, a ta platforma lub aplikacja mobilna pomoże konsumentom zdecydować, gdzie najlepiej robić zakupy. (...) Ani handlowcy, ani Rada Konkurencji nie wyrazili sprzeciwu" - powiedział dziennikarzom Hofmanas.

Według niego, na spotkaniu przeanalizowano łańcuchy dostaw gryki i jaj kurzych, rozkład cen, a przegląd tych danych ma zostać ponownie przeanalizowany na kolejnych spotkaniach. Analiza jest częściowo przeprowadzana przez Centrum Danych Rolniczych (ADC).

„Handlowcy kwestionowali, czy metodologia EAA jest aktualna i wystarczająco obiektywna. Wrócimy do metodologii na naszym następnym spotkaniu i zajmiemy się tym, jak właściwie analizować rozkład cen produktów w łańcuchu dostaw", powiedział szef MAFF.

Chociaż Rada Żywności nie osiąga swoich celów w pożądanym tempie, nie oznacza to, że rząd powinien uciekać się do regulowania cen żywności, według pana Hofmanna.

„Taki mechanizm (regulacja cen – ELTA) jest możliwy, ale nie jestem jego zwolennikiem i uważam, że nie jest konieczny. (...) Na pierwszych spotkaniach rozmawialiśmy o ustaleniu cen kilku produktów na określony czas - na dwa lub trzy miesiące. Ale zrozummy, że dłuższy fixing prowadzi do stagnacji i dławi konkurencję" - tłumaczył minister.

Według pana Hofmanna, na następnym posiedzeniu Rady Żywnościowej zostanie dokładniej zbadane, dlaczego ceny żywności dla konsumenta końcowego rosną, podczas gdy ceny produkcji podstawowej pozostają na podobnym poziomie.

„(ELTA) Spotkanie rozpoczęło się od mojego pytania o to, co powoduje wzrost cen produktów dla konsumenta końcowego, podczas gdy ceny podstawowej produkcji rolnej nie rosną. Handlowcy mogli zareagować nieco osobiście, ale z pewnością nie było to ich intencją. (...) Pytanie było skierowane nie tylko do handlowców, ale także do przetwórców, ale pozostało bez odpowiedzi" - powiedział minister.

Pierwsze posiedzenie Rady Żywnościowej odbyło się pod koniec lutego, drugie w kwietniu.

Rada składa się z przedstawicieli ministerstw, stowarzyszeń rolniczych, uniwersytetów i biznesu.

I. Hofmann powiedział również, że nowy organ mógłby być odpowiednikiem trójstronnej rady skupiającej przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych i instytucji.

Wideo